„Cała Polska rozmawia o…” – czy da się prowadzić działania partycypacyjne w skali ogólnopolskiej i jak to robić z głową?

2. dzień, 19 marca,
13.00–14.30
sala A2

„Cała Polska rozmawia o…” – czy da się prowadzić działania partycypacyjne w skali ogólnopolskiej i jak to robić z głową?


Prowadzenie

Maria Belina-Brzozowska

Fundacja Stocznia

Maria Jagaciak

Fundacja Stocznia

Eva Mackevica

Fundacja Pole Dialogu

Ewa Stokłuska

Fundacja Edukacja dla Demokracji

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis sesji

W ostatnim czasie – nie tylko przez nadchodzącą wiosnę – czuć powiew zmian: otwierają się nowe możliwości działań partycypacyjnych w polskim parlamencie czy programach grantowych zarządzanych przez państwowe instytucje. Coraz częściej widać też potrzebę otwierania ogólnokrajowych dyskusji na ważne społecznie tematy, a nasze środowisko testuje możliwości realizacji działań na skalę ogólnopolską (np. metodą narady i panelu obywatelskiego, co w 2022 roku w skali ogólnopolskiej po raz pierwszy przetestowała Fundacja Stocznia).

Zapraszamy Was do sesji, podczas której:

  • wspólnie zmapujemy kryteria sukcesu takich przedsięwzięć i standardy, o których nie powinniśmy zapominać,
  • opowiemy o modelu Ogólnopolskiej narady obywatelskiej i Naradach obywatelskich o klimacie, żeby następnie razem z Wami krytycznie się im przyjrzeć;
  • wspólnie zastanowimy się, jakie inne metody mogą sprawdzić się w tego typu dyskusjach.

Do udziału w sesji zapraszamy osoby, które chcą trochę pomarzyć o rzeczywistości, w której #dasię rozmawiać na ważne tematy w skali ogólnopolskiej i które są gotowe krytycznie przyjrzeć się różnym narzędziom partycypacji: tym nowym i tym już wykorzystywanym w Polsce i na świecie.

Polecamy przy okazji inne sesje na Forum, które mogą dobrze wprowadzić w klimat tej sesji:
– panel dyskusyjny na inaugurację Forum,
Getting real about permanent citizens’ assemblies (Realistycznie o stałych panelach obywatelskich),
Getting citizens’ assemblies right – key drivers for impact (Jak dobrze robić panele obywatelskie? Kluczowe czynniki wpływu).

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.