Odbyło się 5 ciekawych sesji:

Szczegółowe opisy wszystkich sesji znajdziecie poniżej.

 

Czy warto umierać za budżet obywatelski? O lekcjach wyniesionych z czasów pandemii i dwóch lat obowiązywania przepisów ustawowych o BO

8.06 (poniedziałek), godz. 15-17

Prowadzący: Piotr Drygała, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, i Ewa Stokłuska, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Goście: Bartłomiej Świerczewski, Departament Spraw Społecznych UM Wrocławia, oraz Paweł Górny, Kongres Ruchów Miejskich

Konsekwencje pandemii COVID-19, w tym zagrożenie ogromnymi spadkami w dochodach samorządów, sprawiły, że losy budżetów obywatelskich (BO) w tym roku i kolejnych latach stanęły pod znakiem zapytania.

Część JST postuluje umożliwienie gminom odstąpienia od realizacji projektów wybranych przez mieszkańców oraz zawieszenia procesu wyboru kolejnych wniosków w ramach BO w tym roku, aby zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na walkę ze skutkami pandemii.

Z drugiej strony, aktywiści zrzeszeni wokół Kongresu Ruchów Miejskich skierowali apel do miejskich włodarzy, by ci nie rezygnowali z procesów BO, obawiając się, że w ten sposób – niejako pod pretekstem walki ze skutkami groźnego wirusa – będą oni stopniowo wycofywać się z obietnic o włączaniu mieszkańców w procesy decyzyjne w samorządach.

Obie strony „sporu” o to, czy w obecnych warunkach należy za wszelką cenę realizować procesy BO, odbijają się od obowiązujących od dwóch lat przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Dla jednych okazały się one jedyną gwarancją nienaruszalności tego mechanizmu partycypacyjnego. Według innych – sytuacja kryzysowa pokazała, jak bardzo ich sztywność ogranicza samorządy w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji o zakresie i sposobach partycypacji osadzonych w lokalnym kontekście.

Mądrzejsi o doświadczenia z kolejnego roku realizacji BO w warunkach wymogów ustawowych i ostatnich miesięcy reakcji na kryzys w samorządach, chcemy porozmawiać o tym, jak dziś patrzymy na sens prowadzenia BO w naszych gminach i jego ograniczenia. Na ile procesy organizowane na warunkach ustawowych odpowiadają celom, które stawialiśmy przed nimi, gdy mechanizm ten dopiero się w Polsce rozkręcał? Czy realizacja procedury BO ma sens w każdych warunkach? Czy warto „umierać” za budżety obywatelskie?

 

Dlaczego słowo warsztat odstrasza, czyli jak skutecznie zapraszać do partycypacji

9.06 (wtorek), godz. 10-11.30

Prowadzące: Anna Petroff-Skiba i Karolina Kowalczyk, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Mówienie o partycypacji to olbrzymie wyzwanie. Staramy się zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach, projektujemy piękne plakaty, a na nasze spotkania przychodzi mało osób. Nikt nie przeczytał naszych materiałów? Ludzie mają w nosie aktywność społeczną? A może po prostu czytający uznali, że proces nie jest dla nich, tylko dla jakichś ekspertów lub artystów?

Chcemy podzielić się doświadczeniami, które zdobywaliśmy przez kilka miesięcy, przyglądając się temu, jak mieszkańcy Warszawy postrzegają komunikację o konsultacjach – przeprowadziliśmy szereg badań, obejrzeliśmy wiele plakatów, analizowaliśmy komunikację o partycypacji w Polsce i na świecie. Usłyszeliśmy bardzo ważne rzeczy – czasem zupełnie nieoczywiste, np. że mieszkańcy nie lubią przychodzić na warsztaty, bo to „jakieś działania dla dzieci lub młodzieży”. A na koniec sprawdzaliśmy wszystko w praktyce.

A zatem, jak zapraszać do partycypacji i jak przygotować plakat, żeby faktycznie zapraszał? Zapraszamy na sesję zarówno urzędników prowadzących działania partycypacyjne, jak i przedstawicieli innych podmiotów, które takie działania organizują. To wiedza przydatna wszystkim, którzy chcą skutecznie działać.

 

Ramy dialogu. Regulaminy konsultacji w polskich miastach

15.06 (poniedziałek), godz. 15-17

Prowadzący: Borys Martela, Obserwatorium Polityki Miejskiej | Instytut Rozwoju Miast i Regionów

Ponad 2/3 polskich miast przyjęło uchwały z ogólnym regulaminem konsultacji. Dokumenty precyzują, jakie tematy i w jaki sposób się konsultuje, a także kto może wyjść z inicjatywą rozmowy o sprawach ważnych dla społeczności lokalnej.

Choć cieszy upowszechnienie się regulaminów, to można mieć wątpliwości odnośnie do części przepisów. Nie zawsze służą rozwojowi dialogu. Nie zawsze też są zgodne z prawem.

Jak to wygląda w Waszych miastach? Co z tą sytuacją można zrobić na poziomie systemowym? Porozmawiajmy o tym. Przygotujcie mikrofony i klawiatury. Liczymy na dłuższą dyskusję po prezentacji wyników badania przeprowadzonego na potrzeby opracowania „Partycypacja publiczna. Raport o stanie polskich miast”, która jest do pobrania ze strony: obserwatorium.miasta.pl.

 

Przerwa kawowa, czyli różne (i luźne) praktyków rozmowy

16.06 (wtorek), godz. 16-17.30

Prowadzące: Maria Jagaciak i Agata Bluj, Fundacja Stocznia

Ileż to razy podczas Forum Praktyków Partycypacji czy jakiegokolwiek innego wydarzenia byliście w trakcie ciekawej, inspirującej rozmowy z nowo poznaną osobą, przerwanej… powrotem na wykład, sesję lub warsztaty?

Z perspektywy organizatorów dostajemy zawsze dużo komentarzy: „Przerwa kawowa była za krótka! Za mało czasu na rozmowy kuluarowe! Dajcie nam czas się lepiej poznać!”.

Wreszcie, dzięki dobrodziejstwu nowych technologii, możemy wydłużyć przerwę kawową i dać czas na Wasze rozmowy, poznanie się i wymianę doświadczeń.

Podczas tego spotkania oddajemy Wam przestrzeń i zachęcamy do luźnej i niezobowiązującej rozmowy.

Jeśli więc:

  • macie jakiś problem do rozwiązania i chcecie „zderzyć myśli” z praktykami i praktyczkami partycypacji,
  • chcielibyście poznać inne osoby zajmujące się podobnymi wątkami i wymienić kontaktami,
  • macie chęć po prostu porozmawiać i się poznać,
  • chcecie posłuchać i pouczestniczyć,

to spotkanie jest dla Was!

Przyznajemy, że to wydarzenie sami traktujemy jako eksperyment i nie wiemy, na ile atmosfera przerwy kawowej przeniesiona w onlajnowe realia zapewni dobre warunki do wymiany myśli, poznania się… Ale liczymy, że to się uda 🙂 i chcemy dać temu pomysłowi szansę. Zapraszamy Was serdecznie!

 

Partycypacja w czasach zarazy – przykłady działań włączających mieszkańców we współdecydowanie w czasach izolacji

23.06 (wtorek), godz. 13-15

Prowadzący: Maria Jagaciak i Maria Perchuć-Żółtowska, Fundacja Stocznia

Goście: Monika Komorowska i Monika Pastuszko (Urząd m.st. Warszawy), Katarzyna Dyzio i Olga Zuchora (Urząd Miasta Łodzi), Urszula Majewska (Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni)

Wracamy do tematu, który podjęliśmy na początku pandemii: jak w czasie epidemii koronawirusa wygląda partycypacja obywatelska w polskich samorządach? Tym razem oprzemy się na konkretnych przykładach działań partycypacyjnych, które (tak!) miały miejsce w ostatnim czasie. Porozmawiamy z ich organizatorami o dylematach, z którymi musieli się zmierzyć, zdobytych doświadczeniach i wskazówkach na przyszłość. Będzie też przestrzeń na wymianę doświadczeń między wszystkimi uczestnikami i uczestniczkami sesji.

 

ZOOM Praktyków Partycypacji był realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.