Ciała dialogu – hit czy kit?

1. dzień
15 maja (czwartek)
15.15-16.45


Prowadzenie

Marta Smejda

członkini zarządu Centrum Opus, animatorka w projekcie “Dialog - program wsparcia ciał dialogu obywatelskiego”

Goście

Wioletta Gawrońska

wiceprezeska Centrum OPUS, członkini łódzkiej Rady Pożytku Publicznego

Justyna Jankowska

założycielka i wieloletnia opiekunka Młodzieżowej Rady Gminy w gminie Płużnica

Małgorzata Kowalska-Sikora

koordynatorka współpracy z NGO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego

Barbara Małyszczak-Piróg

inspektorka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, sekretarzyni Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin oraz Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis

Rady działalności pożytku publicznego czy młodzieżowe rady miast/gmin to przykłady ciał dialogu – przestrzeni, które mają łączyć głosy mieszkańców i przedstawicieli samorządu. Choć ich potencjał jest ogromny, w praktyce często brakuje im sprawczości, widoczności czy realnego wpływu na decyzje. Chcielibyśmy, by te stoły dialogu nie były symboliczne – ale wspólne, partnerskie i otwarte.
W czasie sesji panelowej przyjrzymy się funkcjonowaniu ciał cialogu – przestrzeni, w których spotykają się przedstawiciele administracji publicznej i społeczeństwa obywatelskiego. Porozmawiamy o potencjale i wyzwaniach związanych z ich działalnością. Wspólnie z zaproszonymi panelistami – zastanowimy się, jak zwiększać skuteczność tych ciał, wzmacniać ich sprawczość i budować zaufanie między stronami dialogu. To przestrzeń na wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, ale i szczerych refleksji o tym, co działa, a co wymaga zmiany, by głos obywateli rzeczywiście był słyszany.
Podczas sesji, łącząc doświadczenia samorządów i organizacji społecznych, porozmawiamy m.in. o:
– roli ciał dialogu w budowaniu relacji między administracją a obywatel(k)ami,
– możliwościach i barierach w działaniu ciał dialogu,
– tym, jak zwiększać skuteczność i znaczenie tych gremiów,
– dobrych praktykach i konkretnych przykładach działań.

Do udziału zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych. Szczególnie zachęcamy do udziału osoby, które tworzą, wspierają lub dopiero planują powołanie ciał dialogu w swoich miejscowościach.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.