Krzysztof Ziental
Urząd Miejski WrocławiaHanna Achremowicz
Uniwersytet Wrocławskisesja śniadaniowa
Od 2019 roku we Wrocławiu prowadzimy konsultacje społeczne z dziećmi i młodzieżą jako element systemowego podejścia do partycypacji. To nie jednorazowe projekty, ale ciągłe działanie, które objęło już 39 oddzielnych procesów – zrealizowanych osobno dla dzieci i osobno dla młodzieży, z wykorzystaniem odmiennych metod, dostosowanych do ich wieku, doświadczenia i gotowości do rozmowy.
Podczas sesji chcemy podzielić się nie tylko sukcesami – takimi jak wpływ dzieci na projekty architektoniczne czy współprowadzenie konsultacji przez młodych – ale przede wszystkim zaprosić do uczciwej rozmowy o tym, co działa, a co nie. Kiedy głos młodych rzeczywiście coś zmienia, a kiedy – mimo najlepszych intencji – zostaje zignorowany? Jak konstruować raporty, żeby opinie dzieci i młodzieży były traktowane poważnie przez osoby z urzędu? I dlaczego uważamy, że partycypacja to nie projekt, tylko standard?
To sesja dla osób z urzędów, instytucji, organizacji pozarządowych, szkół – wszystkich, którzy chcą traktować udział dzieci i młodzieży w procesach decyzyjnych poważnie, a nie symbolicznie. Będzie przestrzeń na pytania, wątpliwości, krytykę i wymianę doświadczeń – bez autopromocji i targów metod.
Nie wymagamy wcześniejszej lektury, ale jeśli chcecie, zajrzyjcie na Wrocław z nagrodą Związku Miast Polskich za konsultacje społeczne z udziałem dzieci (https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclaw-z-nagroda-zwiazku-miast-polskich-za-konsultacje-spoleczne-z-udzialem-dzieci), gdzie skrótowo opowiadamy o Wrocławiu.
Lektura dla zainteresowanych: Dzieci mają głos (?) – próba zmapowania form i praktyk dziecięcej partycypacji w Polsce | Brzozowska-Brywczyńska | Dziecko Krzywdzone. Teoria, badania, praktyka, https://dzieckokrzywdzone.fdds.pl/index.php/DK/article/view/816
Zapraszamy do wspólnego namysłu – nie, jak robić „fajne wydarzenia dla młodych”, ale jak budować system, w którym są oni traktowani jak obywatele.