dr Marta Szaranowicz
The FieldAgnieszka Sikorska
Cooperativa StudioRadomir Dyjak
Ministerstwo Klimatu i ŚrodowiskaHelen Ebert
The Field, facylitatorka procesu w KielcachAnna Pikus
Dyrekcja Generalna Lasów PaństwowychKrzysztof Ślebioda
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, facylitator procesów w Toruniu i BydgoszczyAnna Treit
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, brała udział w procesie w KrakowieAnna Wieczorek
Think Tank Miasto, facylitatorka procesów w Warszawie i Bielsku-Białejsesja dyskusyjna
Jesienią 2024 roku, na polecenie Ministra Klimatu i Środowiska, odbyła się seria konsultacji społecznych dotyczących utworzenia tzw. lasów społecznych wokół wybranych aglomeracji. W tych lasach planuje się modyfikację gospodarki leśnej, przede wszystkim poprzez ograniczenie lub rezygnację z cięć. Konsultacje dotyczyły zakresu i obszaru tych modyfikacji.
W ciągu kilku tygodni odbyły się konsultacje wokół 11 największych ośrodków miejskich w Polsce (Warszawa, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Bydgoszcz i Toruń, Szczecin, Kielce, Bielsko-Biała). Obecnie trwają prace Ministerstwa Klimatu i Środowiska nad analizą, w jaki sposób wyniki konsultacji wdrożyć w życie.
Konsultacje zyskały znaczny rozgłos medialny i spotkały się ze zróżnicowanymi ocenami, w tym poważną krytyką (dotyczącą m.in. fasadowości procesu, niereprezentatywności składu zespołów i przewagi leśników w zespołach, zastrzeżeń wobec bezstronności facylitatorów).
Zapraszamy na sesję, która będzie poświęcona przeanalizowaniu sposobu organizacji tych konsultacji i wspólnemu wyciągnięciu wniosków na przyszłość – jak organizować dialog wokół lasów, tak by był efektywny i angażował wszystkie zainteresowane strony.
Sesja będzie miała charakter dyskusji z zaproszonymi panelistami i panelistkami reprezentującymi:
– Lasy Państwowe oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska*,
– organizacje społeczne biorące udział w konsultacjach,
– grono facylitujące procesy w różnych miastach.
W pierwszej części dyskusji panelowej przedstawimy wspólne ramy procesu w 11 aglomeracjach. Następnie zastanowimy się, które ramowe założenia się sprawdziły, a które nie, a także co wymaga zmiany w przyszłości przy zlecaniu konsultacji w kolejnych miastach.
W drugiej części dyskusji przyjrzymy się procesom w 11 aglomeracjach i poszukamy odpowiedzi na pytania dotyczące efektywnego dialogu w sytuacji konfliktu interesów:
– co sprawdziło się w różnych miastach? co sprzyjało dialogowi? co pomagało osiągnąć porozumienie? czy możemy mówić o sukcesach?
– co utrudniało komunikację i dyskusję? kiedy konflikt brał górę i uniemożliwiał wypracowanie konstruktywnych rozwiązań?
Na sesję zapraszamy wszystkie osoby, które chcą pogłębić swoje rozumienie i refleksje dotyczące dialogu wokół lasów oraz dowiedzieć się, jak facylitować trudne procesy konsultacyjne.
*Udział przedstawiciela/lki do potwierdzenia