Jan Herbst
Fundacja StoczniaRafał Rudnicki
Fundacja Stoczniaspotkanie śniadaniowe
Gwałtowne kryzysy pokazują nam, jak ważnym zasobem lokalnym jest silna, zwarta, zdolna do działania społeczność. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia przynajmniej z dwoma takimi kryzysami: od 2020 roku mogliśmy przekonać się, jak wielkie znaczenie ma zdolność do wzajemnej pomocy i wspierania się w sytuacji ograniczeń związanych z Pandemią COVID-19, w 2022 roku poznaliśmy siłę solidarności Polaków w obliczu wojny w Ukrainie. Historia tych dwóch kryzysów to w jakimś stopniu historia siły więzi międzyludzkich, obywatelskiej aktywności i solidarności. Ten bezcenny zasób ma swoją nazwę – to kapitał społeczny.
O kapitale tym wiele się mówi(ło), ale niewiele się robi, aby go tworzyć, a nawet badać. Jest obecny w strategiach rozwoju lokalnego lub różnych dziedzinowych dokumentach z zakresu polityki społecznej, ale nie jest zwykle traktowany jako zasób rozwojowy – najwyżej jako kontekst czy uwarunkowanie rozwoju. Chcielibyśmy zmienić tą perspektywę. Aby to się stało, musimy go „zobaczyć” – umieć nazwać elementy lub zjawiska, które go tworzą oraz ocenić, czy mamy go dużo, czy mało, oraz w jakiej jest „walucie” – na czym możemy budować aktywną wspólnotę lokalną, a czego nie mamy w nadmiarze.
Zespół badań Stoczni opracował i od ponad 10 lat udoskonalał metodę i narzędzia do pomiaru kapitału społecznego, o nazwie BOX. Praca ta zyskała zainteresowanie i aprobatę wielu praktyków i ekspertów, włączając w to współczesnego twórcę pojęcia kapitału społecznego – prof. Roberta Putnama. Chcemy opowiedzieć o narzędziach tworzących BOX i zachęcić organizacje oraz przedstawicieli i przedstawicielki samorządów lokalnych do ich wykorzystania.
Materiały dodatkowe do poczytania przed sesją