Joanna Suchomska
Pracownia Zrównoważonego RozwojuKrzysztof Ślebioda
Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
sesja dyskusyjna
wymiana doświadczeń
Ochrona środowiska i klimatu nabiera coraz większego znaczenia dla naszej rzeczywistości. W przyszłości, ze względu na globalne zmiany klimatyczne, te kwestie staną się jednymi z najważniejszych wyzwań, przed którymi będzie stać ludzkość. Codziennie pojawiają się nowe publiczne narzędzia, które mają na celu przeciwdziałanie negatywnym zmianom.
Podczas sesji skupimy się na politykach publicznych jako istotnych narzędziach wspierających społeczności w działaniach na rzecz ochrony środowiska i klimatu. W pierwszej części omówimy dostępne narzędzia, ich rolę i zakres, przykłady dobrych praktyk oraz potencjalne wyzwania w ich wdrażaniu. Następnie wspólnie zastanowimy się, jaką rolę w powstawaniu i realizacji polityk publicznych odgrywają społeczności, takie jak mieszkańcy, organizacje pozarządowe, biznes czy nauka. Omówimy, w jaki sposób angażować społeczności na różnych etapach procesu decyzyjnego, aby zapewnić ich aktywne uczestnictwo i wpływ na polityki środowiskowe.
Spróbujemy również zbudować rekomendacje dla samorządów i instytucji publicznych, mających na celu zaangażowanie społeczności w procesie budowania i realizacji działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.
Sesja jest otwarta dla wszystkich, którzy interesują się politykami publicznymi w ochronie środowiska i klimatu oraz chcieliby działać na rzecz ich jakości.