Borys Martela
Obserwatorium Polityki Miejskiej w Instytucie Rozwoju Miast i RegionówPaulina Pospieszna
Uniwersytet Adama MickiewiczaJan Herbst
Fundacja StoczniaWojciech Ufel
Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet SWPSMateusz Wojcieszak
Fundacja Pole Dialogu
*sesja zaawansowana*
sesja dyskusyjna
wymiana doświadczeń
Sesja ma na celu stworzenie przestrzeni do rozmowy pomiędzy osobami zajmującymi się organizacją i prowadzeniem procesów partycypacyjnych oraz ich badaniem. Wspólnie zastanowimy się nad specyfiką obu tych ról oraz napięciami pomiędzy nimi. Pogadamy o tym, jak wygląda sytuacja z tych różnych punktów widzenia oraz jak wnioski wyciągane przez badaczy i praktyków mogą przełożyć się na lepszą teorię i skuteczniejsze procesy partycypacyjne.
Rozmowa będzie krążyć wokół procesów deliberacyjnych, które od kilku lat budzą coraz większe zainteresowanie w gronie praktyków_czek, aktywistów_ek i polityków_czek miejskich. Do głośniejszych przykładów form deliberacji publicznej można zaliczyć panele i narady obywatelskie, które bazują na komunikacji opartej na wiedzy, argumentach i zrozumieniu odmiennych perspektyw przez osoby pochodzące z różnych grup społecznych.
Zwrot w stronę technik deliberacyjnych nie byłby możliwy bez środowiska naukowego, które zastanawiało się nad usprawnieniem komunikacji w społeczeństwach demokratycznych, a także prowadziło badania i eksperymenty bazujące na tych ideach. Z czasem te działania wyszły poza mury akademii.
W trakcie rozmowy przyjrzymy się różnym doświadczeniom czerpiącym inspirację z idei deliberacji. Porozmawiamy o tym, jak rosnąca liczba podobnych przedsięwzięć ma się do teorii, a teoria do praktyki. Zastanowimy się, czego możemy się nauczyć z realizowanych dotychczas paneli i narad obywatelskich. Gdzie jest jeszcze przestrzeń na elastyczność, a gdzie konieczność ustalenia wspólnych standardów. Postaramy się wyciągnąć praktyczne wnioski dotyczące nie tylko kolejnych przedsięwzięć partycypacyjnych, lecz takżeukładania współpracy pomiędzy osobami zajmującymi się nauką i praktyką.
Zapraszamy do wspólnej rozmowy.