Sztuka, miasto i partycypacja – możliwe scenariusze współistnienia oraz ich konsekwencje
Prowadząca: Monika Wróbel, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Skwery Sportów Miejskich
Przygotowanie:
Monika Wróbel
Kaja Dziarmakowska, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Termin: 2 dzień (29 maja, piątek), godz. 9:30-10:30
Miejsce: II piętro, strefa K
Formuła sesji: spotkanie śniadaniowe
Przestrzeń miejska to arena żywej dyskusji społecznej, a projekty artystyczne to jedna z metod zabierania głosu. Często, jak przystało sztuce, metoda bardzo zamaszysta, fantazyjna i – kontrowersyjna. Interwencje twórcze w przestrzeni miewają moc budowania społeczności, rozwiązywania lokalnych problemów. Bywa jednak i tak, że działalność artystyczna wywołuje konflikt silnie dzielący mieszkańców.
Zgodnie z paradygmatem wolności wypowiedzi twórczej – sztuka nie powinna podlegać konsultacjom i uzgodnieniom. Współcześnie trudno jednak zgodzić się na to, by na kształt i treści komunikowane w przestrzeni publicznej nie mieli wpływu jej użytkownicy.
Czy partycypacja i sztuka publiczna mogą iść w parze? Podczas spotkania przedstawiono różne postaci działalności twórczej w publicznie dostępnej przestrzeni miejskiej i zastanawiano się, które z nich i w jakim stopniu mogą podlegać mechanizmom partycypacji. Prowadząca pokazała również skomplikowany proces lokowania dzieła w przestrzeni publicznej. Czy jest w nim miejsce na udział mieszkańców miasta? Odwołała się do aktualnych przykładów, pokazujących możliwe scenariusze zaistnienia sztuki w przestrzeni miejskiej i konsekwencje z tym związane.
Materiały, z którymi warto się zapoznać:
Notatka z sesji autorstwa Marii Radziejowskiej z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Prezentacja wykorzystana w czasie spotkania