Potencjalne błędy i trudności związane z budżetem partycypacyjnym oraz sposoby radzenia sobie z nimi
Prowadzący:
Piotr Drygała, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej >>
Borys Martela, Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie oraz Fundacja Miejski Kolektyw >>
Termin: 1 dzień (28 maja, czwartek), godz. 12:45-14:45
Miejsce: III piętro, strefa A
Formuła sesji: wymiana doświadczeń
Czy budżet partycypacyjny musi być idealny? Czy ta ciągle jeszcze innowacyjna procedura, która w najbardziej zaawansowanych samorządach doczekała się co najwyżej czwartej edycji jest wolna od błędów?
Praktyka pokazuje, że nie. Budżet partycypacyjny, jak każdy inny proces, jest po prostu narażony na wpadki. To, co go odróżnia w znaczny sposób od innych procedur w naszej administracji publicznej, to fakt, iż prawdziwy budżet partycypacyjny jest wprowadzany i realizowany przy dużym zaangażowaniu mieszkańców i organizacji pozarządowych, a tym samym podlega tak bardzo pożądanej kontroli obywatelskiej. To sprawia, że każda najmniejsza wpadka bardzo często rośnie do olbrzymiego problemu, kładąc często cień na dobrze wykonaną pracę osób zaangażowanych w jego realizację.
Podczas naszej sesji dyskutowaliśmy, nie tyle o tym jak wpadek unikać, ale jak je oswoić i sobie z nimi radzić. Mówiąc najprościej, jak umieć przyznać się do błędu i wyjść z niego z twarzą, bez uszczerbku dla całości procesu.
Materiały, z którymi warto się zapoznać przed lub po sesji:
D. Kraszewski, R. Skrzypiec, G. Wójkowski, Monitoring realizacji budżetu obywatelskiego. Raport z pilotażowego etapu badania w 6 gminach województwa śląskiego, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Katowice, kwiecień 2015 r.