Czy możliwe jest tworzenie lokalnych polityk publicznych z mieszkańcami?
Prowadzący:
Oktawiusz Chrzanowski, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych >>
Przemysław Dziewitek, Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska >>
Termin: 1 dzień (28 maja, czwartek), godz. 15:45-17:45
Miejsce: II piętro, strefa J
Formuła sesji: wymiana doświadczeń
W czasie sesji przyjrzeliśmy się dwóm przypadkom włączenia mieszkańców w tworzenie polityk publicznych. Najpierw posłuchaliśmy o doświadczeniach krakowskich i próbie uspołecznienia prac nad tamtejszą strategią rozwoju miasta. A następnie, wraz z Iwoną Chrapkowską ze słupskiego urzędu miasta, zastanawialiśmy się nad obecnie opracowywanym planem włączenia mieszkańców w tworzenie słupskiej strategii rozwoju miasta.
Dlaczego strategie rozwoju? To jeden z bardziej skomplikowanych i zawsze aktualnych tematów przekrojowych polityk publicznych. Mogą i powinny odnosić się i współgrać z innymi tematycznymi planami, programami i wizjami rozwoju (dotyczącymi np. rewitalizacji, edukacji, kultury). Jak skutecznie włączyć mieszkańców w pracę nad tak skomplikowaną materią? O czym nie zapomnieć?
W czasie sesji stawialiśmy na wymianę opinii i doświadczeń na bazie poruszonych przykładów. Zachęcaliśmy do dzielenia się swoimi refleksjami na temat tworzenia wraz z mieszkańcami (i szerzej stroną społeczną) założeń i narzędzi rozwoju społeczności lokalnej.
=
.
Materiały, z którymi warto się zapoznać:
„Od diagnozy do strategii. Partycypacyjne planowanie usług publicznych w samorządach lokalnych”
„Zarządzanie partycypacyjne w gminie Figaro” – czyli o harmonijnym i kompleksowym spojrzeniu na polityki publiczne wypracowywanym regularnie z mieszkańcami.
Notatka z sesji autorstwa Agnieszki Duszyńskiej z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”