Rady dzielnic i osiedli pomagają czy przeszkadzają w procesach partycypacji obywatelskiej?

Prowadzące:

Maria Klaman, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” / Krytyka Polityczna
Ewa Lieder, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny w Gdańsku

Termin: 2 dzień (29 maja, piątek), godz. 10:45-12:15

Miejsce: III piętro, strefa F

Formuła sesji: wymiana doświadczeń z elementami sesji dyskusyjnej

 

Podczas sesji przedstawiłyśmy sukcesy i dobre praktyki rad dzielnic/osiedli w działaniach partycypacyjnych w skali dzielnicy/osiedla, np. budżetu obywatelskiego (na poziomie dzielnicy i na poziomie miejskim) oraz planowania partycypacyjnego terenów rekreacyjnych.

Następnie zaprosiłyśmy uczestników do rozmowy i wymiany doświadczeń na temat partycypacji obywatelskiej w radach dzielnic/osiedli. Wspólnie zastanowiliśmy się nad tym, czy rady dzielnic/osiedli są gotowe do zwiększania uczestnictwa mieszkańców w decydowaniu o przyszłości dzielnicy/osiedla? Jakie pozytywne skutki może przynieść korzystanie z narzędzi partycypacji publicznej mieszkańcom dzielnic/osiedli, a jakie radnym oraz z jakimi niebezpieczeństwami się to wiąże? Jak dalece radni dzielnicowi/zarządy rad są chętni do współpracy z urzędnikami i radnymi miejskimi w procesach partycypacyjnych ogólnomiejskich? Czy posiadają odpowiednią wiedzę i narzędzia? Czego potrzebują, by działać bardziej demokratycznie, promować i stosować partycypację obywatelską? Gdzie jako praktycy partycypacji możemy szukać płaszczyzny do współpracy z radami dzielnic/osiedl i jak możemy je wesprzeć w działaniach partycypacyjnych?

W końcowej części sesji poprosiłyśmy uczestników o wypisanie tematów, o których w kontekście zagadnień sesji chcieli/chciały dodatkowo porozmawiać i przedyskutujemy temat, który będzie cieszył się wśród Was największą popularnością.

A może uważacie, że partycypacja na szczeblu rad dzielnic/osiedli to przesada i koszmar partycypacji? A rady dzielnic/osiedli to tylko „trampolina polityczna” dla młodych działaczy/działaczek partyjnych?

Do udziału w sesji, wymiany doświadczeń i dyskusji zaprosiłyśmy szczególnie:
– osoby, które są zainteresowane działaniami partycypacyjnymi w partnerstwie z radami dzielnic/osiedl, ale jeszcze nie wiedzą jak się za to zabrać;
– osoby, które mają doświadczenie we współpracy z radami dzielnic/osiedli nie tylko w obszarze partycypacji publicznej;
– aktywistów / aktywistki, którzy myślą o zaangażowaniu się jako radni/radne dzielnic/osiedli czy radnych/radne miasta;
– praktyków partycypacji, którzy chcieliby wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności we współpracy z radami dzielnic/osiedli;
– członków i członkinie rad dzielnic/osiedli.

 

Materiały, z którymi warto się zapoznać przed lub po sesji:

Strona Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny w Gdańsku

 

logo_e_male        krytyka_polityczna        wrzeszcz

 

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.