-
Czym jest program "Debiuty w partycypacji"?
„Debiuty w partycypacji” to program pozwalający organizacji pozarządowej zaplanować przy wsparciu mentora/mentorki działanie partycypacyjne adekwatne do lokalnych warunków i możliwości.
-
Jak rozumiemy partycypację obywatelską?
Jak z każdą definicją – o partycypacji obywatelskiej można opowiadać w różny sposób i różnie ją tłumaczyć. Jest wiele wersji i licznych dyskusji, która z nich jest najbardziej właściwa. Z punktu widzenia programu “Debiuty w partycypacji” najważniejszy jest jednak jej aspekt “włączający” w życie danej społeczności. Dlatego partycypację obywatelską rozumiemy jako branie udziału obywateli i obywatelek w podejmowaniu decyzji w sprawach, które ich dotyczą i mają wpływ na ich życie jako społeczności.
-
Na czym polega wsparcie?
Program „Debiuty w partycypacji” oferuje kompleksowe wsparcie organizacji pozarządowej w przeprowadzeniu jej pierwszego lub pierwszego w danej formule działania partycypacyjnego. Udział w programie jest bezpłatny.
-
Kto może się zgłosić?
Program skierowany jest do organizacji pozarządowych zarejestrowanych w Polsce, a zwłaszcza do organizacji pozarządowych z małych i średnich ośrodków miejskich oraz obszarów wiejskich.
-
Jak przekazywany jest grant na działanie partycypacyjne i bon szkoleniowy?
Każda zgłaszająca się do programu organizacja podpisuje początkowo deklarację o współpracy regulującej jej udział i wsparcie.
-
Jak wygląda harmonogram działań?
W II edycji programu „Debiuty w partycypacji” orientacyjny harmonogram wygląda następująco:
-
Jak wygląda zaangażowanie organizacji w programie?
Przede wszystkim najważniejsza jest otwartość organizacji na uczenie się nowych rzeczy i chęć rozwoju siebie jako instytucji.