Program „Debiuty w partycypacji” jest właśnie po to, aby z jednej strony przekazać uczestnikom i uczestniczkom wiedzę teoretyczną o partycypacji obywatelskiej, z drugiej – aby przy wspólnie opracowanym wraz z mentorem/mentorką działaniu partycypacyjnym zobaczyć w praktyce, na czym ona polega i jak ją wprowadzać w życie swojej społeczności lokalnej.
Partycypacja obywatelska przejawia się w takich formach jak m.in. konsultacje społeczne dokumentów strategicznych polityki lokalnej, zbieranie podpisów pod petycją, organizacja debaty wokół lokalnego problemu czy warsztatów, w ramach których zdiagnozowane zostaną lokalne problemy i zebrane pomysły na ich rozwiązania.
Zaplanuj z nami i przeprowadź przy naszym wsparciu działanie partycypacyjne adekwatne do lokalnych warunków i możliwości, na przykład:
- konsultację społeczną dotyczącą rozwoju miasta / instytucji miejskiej (domu kultury, biblioteki)
- spotkanie / debatę lokalną na temat ważnych spraw (np. koszty energii, polityka społeczna)
- społeczną diagnozę lokalną dotycząca przestrzeni (np. pod względem jej dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami)
- konsultację dotyczącą polityki senioralnej
- zbieranie podpisów pod petycją o wspólnej przestrzeni (np.nasadzenie drzew na skwerze, ustawienie ławek itp.)
Jeśli chcesz spróbować wraz z ekspertami i ekspertkami zrozumieć i zrealizować swoje pierwsze (lub pierwsze w do tej pory nie stosowanej przez Ciebie formie) działania partycypacyjne ZGŁOŚ SIĘ
Więcej o samej partycypacji obywatelskiej znajdziesz: tutaj, a przykłady zrealizowanych działań partycypacyjnych dostępne są na tej stronie.