Anna Fedas
Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia SopotLidka Makowska
Trójmiejska Akcja Kobieca TAKElżbieta Jachlewska
Stowarzyszenie WagaAnna Strzałkowska
Rada ds. Równego Traktowania, współautorki Modelu na Rzecz Równego TraktowaniaDaria Jakowlewa i Anastazja Svietogor
"Feminityw"Mateusz Wojcieszak
Fundacja Pole Dialogusesja dyskusyjna / wymiana doświadczeń
Dbanie o równowagę sił w procesie partycypacyjnym nierzadko spędza sen z powiek niejednej osobie zajmującej się partycypacją. Podczas sesji spróbujemy zmierzyć się z poniższymi wyzwaniami zidentyfikowanymi przez osoby doświadczone w temacie równego traktowania i partycypacji. Znalezione rozwiązania poddamy wspólnej dyskusji.
WYZWANIE NR 1: Równe traktowanie w politykach miejskich: czy skuteczniej jest od razu je projektować dla wszystkich grup dyskryminowanych, czy dedykować każdej grupie osobną politykę lokalną? Analiza doświadczeń i planów. Autorka wyzwania: Lidka Makowska, Trójmiejska Akcja Kobieca TAK.
WYZWANIE NR 2: Jak stworzyć partycypacyjne Centrum Równego Traktowania wspólnie z 7 organizacjami pozarządowymi działającymi w różnych obszarach i na rzecz różnych grup osób doświadczających przemocy? Autorka wyzwania: Elżbieta Jachlewska, Stowarzyszenie Waga.
WYZWANIE NR 3: Jak prowadzić proces konsultacji w sytuacji, gdy jedna grupa ma duże środki, kampanię negatywną, media itp.? Doświadczenia z konsultacji Modelu na Rzecz Równego Traktowania w Gdańsku. Autorki wyzwania: Anna Strzałkowska z Rady ds. Równego Traktowania, współautorki Modelu na Rzecz Równego Traktowania.
WYZWANIE NR 4: Jak wzmacniać głos i perspektywę kobiet w procesach partycypacyjnych? Doświadczenia sąsiadek z Kaliningradu. Autorki wyzwania: Daria Jakowlewa i Anastazja Svietogor z organizacji „Feminityw”.
WYZWANIE NR 5: Aktywiści vs inni mieszkańcy. Jak możemy wprowadzić równość w dostępie do budżetu obywatelskiego, skoro z praktyki wiemy, że jest on zagarniany głównie przez doskonale zorganizowane ruchy aktywistyczne lub pojedynczych liderów? Jak dotrzeć i wzmocnić głos tych, którzy pomysły mają, ale nie mają takiego zaplecza jak aktywiści? Autor wyzwania: Mateusz Wojcieszak, Fundacja Pole Dialogu.