Przyszłość budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego)
Prowadzenie:
Piotr Drygała, Związek Miast Polskich / Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
Ewa Stokłuska, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
Piotr Choroś, Unia Metropolii / Urząd Miasta Lublin
Termin:
2. dzień Forum (12 czerwca, wtorek), godz. 10.45-12.15
Miejsce:
piętro 0, strefa E1
Formuła:
sesja dyskusyjna
Opis:
Dąbrowa Górnicza po raz szósty realizuje budżet partycypacyjny, a po raz drugi w innowacyjnej formule. Tak zwany Dąbrowski Budżet Partycypacyjny 2.0 to model oparty o dialog, a nie rywalizację, w którym głosowanie to tylko opcja. Na tym przykładzie pokażemy, w jakim kierunku mogłyby ewoluować mechanizmy budżetów partycypacyjnych. Na pytanie, czy będą mogły, postaramy się odpowiedzieć wspólnie. Zastanowimy się też, czy te procesy mają nadal możliwość się zmieniać i udoskonalać jako narzędzia dialogu i partycypacji, czy raczej utkną w formule plebiscytowej.
Wspólnie przeanalizujemy też konsekwencje wprowadzenia przepisów regulujących budżety obywatelskie. Przepisów bez wątpienia potrzebnych, ale w obecnym kształcie – zdaniem dużej części praktyków partycypacji – zupełnie nietrafionych. Podczas naszej sesji będzie można się dowiedzieć, czy istnieje szansa zmiany tych przepisów i co w tym kontekście wspólnym wysiłkiem samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych już udało się zrobić i co jeszcze może się udać.
Sesja jest przewidziana dla osób na co dzień zajmujących się wdrażaniem, realizacją i badaniem funkcjonowania mechanizmów budżetów partycypacyjnych.
Do poczytania przed sesją:
Strona poświęcona Dąbrowskiemu Budżetowi Partycypacyjnemu 2.0
Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych