„Ogród na pTAK” – oddolne, partycypacyjne planowanie odnowy podwórek w ramach spółdzielni mieszkaniowej
Prowadzący:
Katarzyna Domagalska
Aleksandra Jarosiewicz
Marta i Łukasz Ostrowscy
Termin: 2 dzień (3 czerwca, piątek), godz. 9:30-10:30
Miejsce: II piętro, strefa F
Formuła sesji: spotkanie śniadaniowe
Opis:
W trakcie śniadania opowiedzieliśmy o inicjatywie realizowanej na warszawskich Sadach Żoliborskich. Sami będąc mieszkańcami Sadów, zakochani w ideach przyświecających powstaniu tego małego osiedla na początku lat 60-tych: w ideach architektury społecznej, wkomponowanej w lokalną przyrodę, ideach modernizmu i funkcjonalizmu – dziś staramy się wskrzesić założycielski mit: miejsca przyjaznego i współtworzonego przez jego mieszkańców, gdzie architektura i przestrzeń sprzyjają rozwojowi wspólnoty sąsiedzkiej i gdzie sąsiedzi dbają o wspólną przestrzeń, bez oczekiwania, że wszystko zrobi administracja.
Od 2010 roku działa Klub Sady – Klub Miłośników Architektury Sadów Żoliborskich, z początku zorientowany bardziej na historyczne dziedzictwo a stopniowo coraz mocniej na animowanie sąsiedzkiego dialogu. W tym roku jako Klub Sady pozyskaliśmy za pośrednictwem Instytutu na rzecz Ekorozwoju dofinansowanie w wysokości 20 tyś. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach wspierania inicjatyw obywatelskich na rzecz środowiska. Dofinansowanie jest przeznaczone na wypracowanie całościowej koncepcji urbanistycznej odnowy terenów wspólnych osiedla oraz na projekt i realizację odnowy jednego z trzech podwórek ze szczególnym uwzględnieniem jego walorów ekologicznych.
Mamy za sobą dwuletnią intensywną pracę z mieszkańcami, z Radą Osiedla oraz Administracją, z architektami, architektami krajobrazu, żeby wymienić tylko najważniejszych. Chcieliśmy podzielić się najważniejszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, w szczególności związanymi ze specyfiką „działania u siebie”, jako nieformalna inicjatywa, bez dobrodziejstw i obciążeń grantów.