Outsourcing partycypacji – czyli o tym, czy można i czy powinno się korzystać z każdej propozycji
Prowadzący:
Piotr Choroś, Urząd Miasta Lublin
Anna Petroff-Skiba, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
Anna Wieczorek, Pracownia Dialogu Lokalnego
Termin: 2 dzień (3 czerwca, piątek), godz. 10:45 – 12:15
Miejsce: II piętro, strefa H
Formuła sesji: wymiana doświadczeń
Opis sesji:
Ta historia często zaczyna się tak: przychodzi organizacja pozarządowa do urzędu z propozycją przeprowadzenia szkolenia, przygotowania konsultacji lub nowego lub innowacyjnego narzędzia wspomagającego partycypację. A jak się kończy? Niestety bardzo różnie…
Czasem bywa też inaczej – organizacja nie przychodzi, tylko na własną rękę konsultacje organizuje, a Urząd dowiaduje się o nich z gazet.
Czy III sektor ma prawo do prowadzenia procesów, nawet bez Urzędu i czy ma wystarczającą wiedzę do tego, by prowadzić takie działania? Czy tylko dlatego, że organizacje są z zewnątrz, mogą rościć sobie prawo do tego, że wiedzą lepiej?
Czasem zdarza się też tak, że chcąc przeprowadzić jakiś proces partycypacyjny urząd wybiera pomiędzy organizacją a firmą. I tu pojawia się pytanie, czy zawsze organizacja jest lepsza niż biznes? Czy można „outsourcing’ować” partycypację? Jakie warunki muszą być spełnione, aby władze lokalne oddały prowadzenie konkretnego procesu partycypacji podmiotowi zewnętrznemu? W jakich sytuacjach lepiej, żeby takie procesy „wykonywały” firmy, a nie organizacje pozarządowe? Jak wybierać, rozliczać i oceniać kompetencje firm i organizacji pozarządowych?
Sesja była rozwinięciem zeszłorocznego spotkania śniadaniowego. Zaprosiliśmy na nią osoby reprezentujące trzeci sektor by wspólnie z nami zastanowiły się, jaka jest ich rola w rozwoju partycypacji w polskim samorządzie. Zachęcaliśmy też osoby reprezentujące administrację samorządową do dyskusji na temat tego, jakie elementy procesów partycypacji można przekazać do prowadzenia podmiotom zewnętrznym i czy zawsze warto to robić, jeśli nadarzy się taka okazja. Chcieliśmy, by w czasie tej sesji osoby zajmujące się prowadzeniem procesów partycypacyjnych na zamówienie samorządów, mogły dowiedzieć się czego pragnie Zamawiający.