W jaki sposób zadbać o przestrzeń, która nas otacza zaczynając od swojego podwórka?

Prowadzenie:  

Anna Karłowska, Napraw Sobie Miasto

Wystąpienia:   

Anna Karłowska, Napraw Sobie Miasto

Przemysław Kluz, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznych

Ludwika Ignatowicz Stowarzyszenie Odblokuj

Krystian Połomski, Fundacja Wspomagania Wsi

Termin: 1. dzień Forum (2 czerwca, czwartek), godz. 12:30-14:30

Miejsce: I piętro, strefa J

Formuła sesji: blok wystąpień

 

Dbałość o przestrzeń trzeba rozpocząć od działań w małej skali, żeby przetestować supermoce swoje i sąsiadów. Punktem wyjścia może być wspólne sadzenie kwiatów na podwórku lub urządzanie ogrodu w ramach inicjatywy lokalnej. Po zrealizowaniu pierwszego zadania możemy przejść na kolejny poziom wtajemniczenia: zagospodarowania całego placu w centrum osiedla w ramach konkretnego zadania inwestycyjnego. Zwiększenie zasięgu działania zapewni nam natomiast rozpoczęcie dyskusji o całej dzielnicy, ponieważ projekty z budżetu partycypacyjnego mogą nie spinać się w całość. Na końcu czeka nas ostateczny stopień wtajemniczenia. Musimy zdobyć pierścień urbanistyczny, czyli plan miejscowy, żeby mieć wpływ i rozumieć zasady rządzące przekształceniami naszego miasta.

Zaprezentowaliśmy krótko niemal każdy ze stopni wtajemniczenia, który umożliwi Wam uczestniczenie w tworzeniu i dbaniu o otaczającą Was przestrzeń oraz omówimy je w trakcie dyskusji.

  • Pierwszy poziom wtajemniczenia: DIY – ogrody społecznościowe
  • Drugi poziom wtajemniczenia: Projekt konkretnej przebudowy podwórka na osiedlu Gołonóg w Dąbrowie Górniczej
  • Trzeci poziom wtajemniczenia: Projekty dla dzielnic – projekt „Quo Vadis, Gdańsku”
  • Czwarty poziom wtajemniczenia: Planowanie przestrzenne miast i wsi – projekty Stowarzyszenia Odblokuj i Centrum Komunikacji Społecznej w Warszawie oraz Fundacji Wspomagania Wsi

Sesja była skierowana do wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak mogą partycypować w zmianie swojego otoczenia! Nie trzeba było mieć wiedzy dotyczącej urbanistyki, wszystkiego uczestnicy dowiadywali się na miejscu.

Sesja składała się z serii wystąpień – prezentacji. Różne miasta, różne perspektywy, obszary działań. W tej różnorodności poszukiwaliśmy dobrych praktyk, profesjonalnych narzędzi, metod w celu wyrównywania szans i zrównoważonego rozwoju społecznego.  Nie zabrakło też przestrzeni na pytania i refleksje.

Powrót do programu.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.