
Wydział Partycypacji: co słychać u uczestniczących organizacji na finiszu programu?
Uczestniczki i uczestnicy Wydziału Partycypacji, realizowanego przez Fundację Stocznia, są już na końcu zaplanowanych w programie działań. W ostatnich tygodniach ostatnie organizacje zakończyły, podsumowały i rozliczyły się z realizacji projektów i inicjatyw finansowanych w ramach mikrograntów. To moment nie tylko porządkowania efektów, ale także analizy i refleksji nad tym, co udało się osiągnąć i jakie kierunki rozwoju chcą obrać w dalszej działalności.
Czerwiec to również czas zamknięcia procesu wzmocnienia instytucjonalnego w ramach kluczowego w Wydziale Partycypacji komponentu CBT (ang. capacity building training). Organizacje zakończyły już wszystkie zaplanowane zjazdy i odbyły indywidualne konsultacje z ekspertkami i ekspertami. Ten wielomiesięczny cykl spotkań pozwolił im przyjrzeć się swoim organizacjom z nowej perspektywy – przepracować kwestie związane z zarządzaniem, komunikacją, planowaniem działań, budowaniem swojej marki oraz oferty czy współpracą z samorządem. Proces CBT miał charakter nie tylko szkoleniowy, ale też relacyjny – umożliwił wymianę doświadczeń między organizacjami i stworzenie przestrzeni do wzajemnego wzmacniania się.
Dopełnieniem tego etapu było majowe 12. Forum Praktyków Partycypacji, które odbyło się w Łodzi i w którym uczestniczyły prawie wszystkie organizacje biorące udział w programie. Forum stało się naturalnym przedłużeniem procesu CBT – jego otwartą i praktyczną kontynuacją. W ciągu dwóch intensywnych dni uczestnicy mieli okazję wziąć udział w sesjach i warsztatach poświęconych m.in. komunikacji organizacyjnej, rozwojowi małych NGO-sów, współpracy z administracją, budowaniu długofalowych strategii czy wykorzystywaniu nowych technologii w działaniach partycypacyjnych. ,,Forum jest szansą na rozwój własnego zespołu między innymi dzięki możliwości zobaczenia z bliska dobrych praktyk innych organizacji” – podkreślił Mateusz Wojcieszak z Fundacji Pole Dialogu. Podczas jednej z sesji prowadząca wraz z osobami uczestniczącymi (w tym reprezentującymi organizacje “wydziałowe”) zastanawiali się nad tym co można nazwać punktem zwrotnym w życiu organizacji pozarządowej i w jaki sposób, znalezienie się w tym punkcie wykorzystać do zaplanowania jej rozwoju. Wiedza przekazywana podczas Forum była nie tylko aktualna, ale i osadzona w praktyce – dzięki temu stanowiła bezpośrednie wzmocnienie dla organizacji, które często działają w wymagającym, lokalnym kontekście.
Forum było także okazją do dzielenia się doświadczeniami i osiągnięciami wyniesionymi z programu Wydział Partycypacji. W wielu rozmowach nieformalnych i panelach uczestnicy opowiadali o swoich działaniach podejmowanych w ostatnich miesiącach – o tym, jak rozwijają współpracę z mieszkańcami, z czym się mierzyli, co udało się im wypracować i jakie korzyści przyniósł im udział w programie. ,,Największa wartością w tego typu imprezach jest dla mnie możliwość poznania ludzi z całej Polski, którzy robią podobne rzeczy i z którymi można zaplanować wspólne projekty” – powiedział Sebastian Pypłacz ze Stowarzyszenia ,,BioMiasto” z Katowic. ,,Pozyskanie takiej bazy kontaktów przydaje się każdemu NGO-sowi” – dodał. Można więc powiedzieć, że to wzajemne opowiadanie historii, porównywanie ścieżek i praktyk, pozwalało nie tylko lepiej zrozumieć własne działania, ale też inspirowało do nowych pomysłów i rozwiązań.
Obecność na Forum stworzyła również okazję do nawiązania nowych kontaktów – zarówno z innymi organizacjami społecznymi, jak i z przedstawicielami samorządów. Bezpośrednie spotkania i rozmowy często były pierwszym krokiem do budowania partnerstw, które mogą przekształcić się w realne współdziałanie przy kolejnych inicjatywach. W tym sensie Forum, podobnie jak cały proces CBT, nie tylko wzmacniało organizacje od wewnątrz, ale też zwiększało ich zdolność do wpływania na otoczenie i wchodzenia w relacje z instytucjami lokalnymi.
Zakończenie projektów grantowych i procesu CBT i udział w Forum to ważny moment domknięcia jednego etapu, ale też początek kolejnego na drodze rozwoju 30 uczestników programu. Organizacje wynoszą z tego procesu nie tylko konkretne kompetencje i narzędzia, ale też nową energię do działania i sieć relacji, która może procentować przez kolejne miesiące i lata. Wzmocnione instytucjonalnie, osadzone w doświadczeniu i gotowe do współpracy – organizacje biorące udział w Wydziale Partycypacji mają dziś solidne podstawy, by jeszcze skuteczniej działać na rzecz mieszkańców i budować trwałe mechanizmy partycypacji w swoich społecznościach.
Wszystkim organizacjom bardzo dziękujemy za udział, otwartość w rozmowach podczas spotkań, szkoleń i zaangażowanie w proponowane w programie działania. Życzymy Wam powodzenia w dalszym rozwoju i prowadzonych działaniach.
Mamy nadzieję, że jako Fundacja nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, i że w przyszłości będziemy mogli kontynuować pracę na rzecz wspierania funkcjonowania i rozwoju organizacji bliskich naszemu sercu – czyli tych, które zajmują się partycypacją albo planują zająć się nią w przyszłości.
***
Wydział Partycypacji to realizowany przez Fundację Stocznia program skierowany do organizacji pozarządowych, które działają w obszarze partycypacji obywatelskiej. Jego celem jest podniesienie kompetencji merytorycznych i funkcjonalnych tych organizacji, zwłaszcza w kontekście terenów, na których działają oraz na terenach peryferyjnych. Partycypacja obywatelska rozumiana jest w kontekście programu jako aktywne uczestnictwo obywateli w procesie podejmowania decyzji dotyczących spraw, które mają wpływ na ich życie jako członków i członkinie społeczności. Ta definicja wywodzi się z praktyki Fundacji w zakresie prowadzenia działań partycypacyjnych, którą szczegółowo opisujemy na naszej stronie internetowej. Program Wydział Partycypacji realizujemy, dostrzegając także jego związek z wartościami Unii Europejskiej: praworządnością, demokracją, prawami człowieka i równością; wierzymy, że partycypacją obywatelską urzeczywistnia je w relacjach z obywatelami.
„Wydział partycypacji” jest częścią programu PROTEUS koordynowanego przez Transatlantic Foundation. Program dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
wróć do aktualności