• Na czym polega wsparcie?

    Program zakłada udział maks. dwóch przedstawicieli/ek organizacji pozarządowej spełniającej kryteria wyboru, w trzech dwudniowych spotkaniach (zjazdach) o charakterze sieciująco-szkoleniowym. W trakcie programu uczestnicy/czki będą mogli również indywidualnie korzystać ze wsparcia ekspertów i ekspertek.

    Organizacje uczestniczące w zjazdach będą miały możliwość przygotowania i uzyskania grantu do wysokości 11 000 zł na realizację konkretnego działania, które wzmocni obszar ich działalności poświęconej aktywności społecznej i partycypacji obywatelskiej.

    • Wzmocnienie kompetencji organizacji w pierwszym etapie programu obejmuje 5 obszarów:

      a) finanse organizacji i pozyskiwanie funduszy,
      b) zarządzanie organizacją (w tym zarządzanie zespołem, wolontariat) i projektami partycypacyjnymi,
      c) komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna,
      d) rzecznictwo i współpraca z instytucjami publicznymi,
      e) wdrażanie wartości europejskich w działaniach partycypacyjnych (praworządność, demokracja, prawa człowieka, równość).

      Zaplanowaliśmy trzy dwudniowe spotkania (zjazdy) w Warszawie (odbywające się w czwartki i piątki). Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na połowę listopada.
      Wstępne terminy, które będziemy potwierdzać z zakwalifikowanymi uczestnikami i uczestniczkami  “Wydziału partycypacji” to:

      1 zjazd: 16-17 listopada
      2 zjazd: 7-8 grudnia
      3 zjazd: 18-19 stycznia 2024

      Program spotkań będzie dostosowywany do potrzeb organizacji zrekrutowanych do “Wydziału partycypacji” i będzie kładł nacisk na podniesienie kwalifikacji umożliwiających sprawne zarządzanie organizacją ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działalności poświęconego partycypacji obywatelskiej. Przed szkoleniami zidentyfikujemy konkretne potrzeby uczestników i uczestniczek, aby jak najlepiej na nie odpowiedzieć.

      Organizacje będą miały możliwość przygotowania i uzyskania grantu do wysokości 11 000 zł na realizację konkretnego działania, które wzmocni obszar ich działalności poświęconej aktywności społecznej i partycypacji obywatelskiej.

      Grant będzie mógł być przeznaczony na działania związane z budowaniem potencjału, w tym np. na wzmacnianie widoczności organizacji w regionie, regionalne inicjatywy dotyczące wymiany doświadczeń (np. zorganizowanie regionalnego forum na temat partycypacji w regionie czy cyklu debat na temat najważniejszych wyzwań w regionie i ich potencjalnych rozwiązań), zindywidualizowane szkolenia, budowanie strategii, oferty czy systemu finansowania działań partycypacyjnych w organizacji itp.

      Udział w “Wydziale partycypacji” jest bezpłatny – Fundacja Stocznia pokrywa koszty udziału do dwóch przedstawicieli organizacji w części szkoleniowej programu (koszty transportu, noclegu, wyżywienia).

  • Jakie organizacje mogą zgłaszać się do programu w pierwszym naborze?

    Pierwszy nabór skierowany jest do organizacji, które posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu i rozwijaniu aktywności społecznej, w szczególności partycypacji obywatelskiej w Polsce.

    • Do zgłoszenia się w pierwszym naborze zapraszamy doświadczone organizacje pozarządowe, które:

      • traktują partycypację obywatelską jako główny (lub jeden z głównych) obszar działalności, posiadają co najmniej 5-letnie doświadczenie w realizacji projektów i działań  partycypacyjnych,
      • są zarejestrowane nie później niż 24 lipca 2018 r.,
      • są fundacjami, stowarzyszeniami rejestrowymi, stowarzyszeniami zwykłymi lub związkami stowarzyszeń zarejestrowanymi w Polsce,
      • prowadzą swoje działania partycypacyjne także poza miejscowością, w której mieści się ich siedziba, w tym na obszarach peryferyjnych,
      • są niezależne od władz lokalnych, regionalnych i centralnych, podmiotów publicznych, partii politycznych i podmiotów komercyjnych,
      • działają na rzecz dobra publicznego, a nie tylko na rzecz swoich członków,
      • działają w interesie publicznym, kierują się wartościami demokratycznymi oraz szanują prawa człowieka, na których opiera się Unia Europejska,
      • nie są  w stanie likwidacji, nie złożono przeciwko nim wniosku o ogłoszenie upadłości, nie podlegają zarządowi komisarycznemu, nie zawiesiły swojej działalności ani nie są przedmiotem postępowania o podobnym charakterze,
      • spełniają warunek, że żaden z członków organu zarządzającego nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
  • Nabór i ocena zgłoszeń

    Program zakłada realizację dwóch naborów do końca 2024 roku.

    W pierwszym naborze zapraszamy do złożenia wniosków organizacje, które posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu i rozwijaniu aktywności społecznej, w szczególności partycypacji obywatelskiej w Polsce. Drugi nabór (na początku 2024 roku) będzie przeznaczony dla organizacji, które mają krótsze (co najmniej 2 letnie) doświadczenie w obszarze partycypacji obywatelskiej i chciałaby rozwijać się w tym obszarze.

    • W pierwszym naborze do programu zostanie przyjętych maksymalnie 15 organizacji (maks. 2 reprezentantów/-tki z każdej). 

      Podczas oceny formalnej zostanie zweryfikowane, czy wnioskodawca:

      • kwalifikuje się do udziału w programie „Wydział partycypacji” (patrz: “Jakie organizacje mogą zgłaszać się do programu w pierwszym naborze?”)
      • poprawnie wypełnił wszystkie pola formularza (TAK/NIE)

      Podczas oceny merytorycznej zostanie zweryfikowane, czy wnioskodawca:

      • przedstawił m.in. co najmniej 5-letnie doświadczenie w zakresie partycypacji obywatelskiej
      • przekonująco przedstawił motywy rozwoju działań partycypacyjnych w swojej organizacji i regionie (0-4 pkt)
      • przekonująco uzasadnił  potrzebę wsparcia instytucjonalnego w formie szkoleń budujących potencjał (0-4 pkt)
      • zidentyfikował zasoby i braki swojej organizacji w zakresie uczestnictwa w budowaniu potencjału (0-2 pkt)

      Wnioskodawcy zostaną też poproszeni o wypełnienie tzw. Deklaracji Honorowej (w formie kilku oświadczeń) w formularzu zgłoszeniowym.

      Na potrzeby oceny zgłoszeń powołamy komisję selekcyjną. W jej skład wejdzie co najmniej: 1 przedstawiciel Fundacji Stocznia, 1 ekspert ds. budowania potencjału organizacji, 1 niezależny ekspert ds. społeczeństwa obywatelskiego. Wszyscy oni podpiszą odpowiednią deklarację bezstronności i zostaną poproszeni o zadeklarowanie wszelkich konfliktów interesów.

      Uwaga – zaznaczamy, że organizacje przyjęte do programu będą miały możliwość przygotowania i uzyskania grantu do wysokości 11 000 zł na realizację konkretnego działania, które wzmocni obszar ich działalności poświęconej aktywności społecznej i partycypacji obywatelskiej.

Cookies Information

This site is using Cookies and other similar technologies. By continuing to visit this site you agree to use of them according to your browser settings.