EN

O nas

fise

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) powstała w 1990 roku jako odpowiedź na szereg wyzwań, przed którymi stanęli obywatele i wspólnoty lokalne w związku z transformacją społeczno-ekonomiczną. Działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce starając się tak wpływać na zmiany systemu społeczno-ekonomicznego, aby był on coraz bardziej elastyczny, otwarty na współpracę i efektywny. Uważamy, że nie jest to możliwe bez włączania obywateli w tworzenie i realizację zadań publicznych. Dlatego też takie terminy jak „partycypacja publiczna” czy „ekonomia społeczna” są dla nas bardzo ważne.

Bazując na wcześniejszych doświadczeniach, od 2010 roku zagadnienie partycypacji publicznej/obywatelskiej uczyniliśmy jednym z trzech głównych obszarów działań FISE. Założyliśmy wówczas w ramach systemowego projektu „Decydujmy razem” Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury internetową „Bazę dobrych praktyk partycypacji”, gdzie zbieramy, opracowujemy i upowszechniamy w różnych formach wiedzę dotyczącą praktyki partycypacji publicznej: opisy dobrych praktyk, publikacje o tym, co w partycypacji najważniejsze, filmy dokumentalne i animacje, seminaria nastawione na wymianę doświadczeń, czy gra komputerowa. „Konsultacje z zasadami” to przedłużenie naszych działań związanych z zainicjowaniem i prowadzeniem prac grupy roboczej ds. Kanonu Lokalnych Konsultacji Społecznych.

stocznia etapy

Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” powstała, aby rzetelnie i krytycznie opisywać wyzwania dotyczące życia społecznego w Polsce. W „Stoczni” chcemy opracowywać i upowszechniać innowacyjne rozwiązania, które mogą pomóc sprostać tym wyzwaniom. Szukamy ich, łącząc perspektywę badaczy-akademików i aktywistów społecznych, oraz podejmując działania koncentrujące się na trzech kluczowych zagadnieniach: rozwoju wspólnot lokalnych, innowacjach społecznych oraz partycypacji obywatelskiej.

Projekt „Konsultacje z zasadami” jest realizowany przez zespół Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej, prowadzonego od 2010 roku w „Stoczni” przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Poprzez Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej podejmujemy działania na rzecz gromadzenia oraz wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z działaniami partycypacyjnymi wśród przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i wszystkich osób zainteresowanych tematem włączania obywateli we współdecydowanie o sprawach publicznych. W ramach jego działań prowadzimy m.in. portal www.partycypacjaobywatelska.pl i organizujemy otwarte seminaria poświęcone różnym aspektom partycypacji.

 

ZESPÓŁ PROJEKTU

FISE (lider projektu):

Oktawiusz Chrzanowski /koordynator/, Ewa Rościszewska

Stocznia (partner projektu):

Koordynatorki: Katarzyna Beszczyńska, Ewa Stokłuska
Wsparcie: Zofia Komorowska, Kuba Wygnański

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.