Partycypacyjna adaptacja do zmian klimatu

2. dzień, 19 marca,
11.00–12.30
sala H

Partycypacyjna adaptacja do zmian klimatu


Prowadzenie

Agata Burlińska

Urząd Miasta Łodzi

dr Kamil Brzeziński

Uniwersytet Łódzki

dr Agnieszka Rzeńca

Uniwersytet Łódzki

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis sesji

Obserwowalne konsekwencje zmian klimatu oraz identyfikowane zagrożenia środowiskowe w miastach (smog, miejska wyspa ciepła i in.) wymagają od władz lokalnych podjęcia działań mitygacyjnych i adaptacyjnych. Działania te coraz części opracowywane są wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami poprzez konsultacje społeczne. Przedsięwzięcia te, na potrzeby naszej sesji, nazywamy: partycypacyjną adaptacją miasta do zmiany klimatu.

Jedną z częściej wykorzystywanych technik włączających w projektowanie działań adaptacyjnych jest panel obywatelski. Największe polskie miasta zrealizowały przynajmniej jeden panel, którego tematyka dotyczyła kwestii środowiskowych. My również mieliśmy możliwość współrealizowania i obserwowania II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego, co skłoniło nas do pogłębionej refleksji nad doborem odpowiednich narzędzi i metod partycypacji społecznej mających na celu budowanie potencjału adaptacyjnego miast do zmian klimatu.

W trakcie naszego spotkania chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak powinna wyglądać i przebiegać partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu w polskich warunkach?

Zapraszamy do dyskusji oraz wymiany doświadczeń związanych z realizowaniem inicjatyw i działań partycypacyjnych w tym obszarze. W pierwszej kolejności chcielibyśmy podzielić się naszymi refleksjami z realizacji II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego, ale liczymy na owocną wymianę myśli, doświadczeń i inspiracji.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.