OSP nie tylko gaszą pożary. Spotkanie o partycypacyjnym potencjale ochotniczych straży pożarnych

2. dzień, 19 marca,
09.30–10.30
sala F

OSP nie tylko gaszą pożary. Spotkanie o partycypacyjnym potencjale ochotniczych straży pożarnych


Prowadzenie

Agata Bluj

Fundacja Stocznia

Katarzyna Pawłowska

Fundacja Stocznia

Formuła

spotkanie śniadaniowe

Opis sesji

W 2023 roku rozpoczęliśmy w Fundacji Stocznia współpracę z ochotniczymi strażami pożarnymi. Pod koniec roku zaprosiliśmy grupę osób z różnych jednostek do zorganizowania i poprowadzenia narad gminnych (obywatelskich) o wodzie.

Chcieliśmy w ten sposób sprawdzić, czy sieć OSP (w całym kraju jest ponad 16 tysięcy jednostek!) może służyć lokalnym rozmowom o ważnych sprawach publicznych oraz czy sami strażacy i strażaczki odnajdą się w roli inicjujących i prowadzących takie rozmowy. Podczas spotkania krótko opowiemy o tym, jak nam się to udało, ale większość czasu chcemy poświęcić na dyskusję i wspólny namysł nad tym, jak można by wykorzystać potencjał druhów i druhen z OSP do podejmowania lokalnych działań partycypacyjnych, zwłaszcza tych związanych z kwestiami klimatycznymi i środowiskowymi.

Na spotkanie zapraszamy szczególnie te osoby, które mają doświadczenie współpracy z OSP i/lub znają specyfikę działalności społecznej w mniejszych miejscowościach. Bardzo liczymy na Wasz wkład i pomysły!

O tym, jaki kształt miały narady gminne o wodzie, przeczytacie w przewodniku, który stworzyliśmy wspólnie z Fundacją Sendzimira i Fundacją Zdrowa Rzeka.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.