Gdzie są granice partycypacji?

1. dzień, 18 marca,
16.00–17.30
sala D

Gdzie są granice partycypacji?


Prowadzenie

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

Fundacja SocLab

Joanna Suchomska

Pracownia Zrównoważonego Rozwoju

Piotr Drygała

pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. społeczeństwa obywatelskiego

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis sesji

Podczas sesji powrócimy do klasycznego modelu drabiny partycypacji (stworzonego przez Sherry Arnstein w 1969 roku), który posłuży nam do dyskusji o granicach procesów wspólnego podejmowania decyzji i sposobów ich wdrażania. Zmierzymy się z dylematami: kiedy i czego nie konsultować, gdzie powinien zaczynać się i kończyć proces deliberacji, jak wdrażać postanowienia dialogu we współpracy bez wzniecania antagonistycznego aktywizmu.

Zaczniemy od postawienia kilku problemów związanych z poszczególnymi szczeblami partycypacji i ich konsekwencjami, np. czego nie warto konsultować czy jak realnie współdecydować o gminie. Sprawdzimy wspólnie, czy i w jaki sposób te problemy przejawiają się w prowadzonych przez nas procesach partycypacyjnych. Na zakończenie stworzymy listę najważniejszych działań, o które możemy dbać i w łatwy sposób wdrażać, aby działania partycypacyjne były bardziej przejrzyste i prowadziły nas do adekwatnego projektowania działań.

Do udziału w sesji zapraszamy zarówno osoby, które mają doświadczenie w prowadzeniu działań partycypacyjnych i chciałyby uporządkować pojawiające się wokół nich dylematy oraz frustracje, jak i tych, którzy dopiero zaczynają. Dajemy przykład, że miks osób z urzędu i NGO jest najlepszy, dlatego zapraszamy chętnych do dyskusji z obu sektorów. Różne perspektywy w dyskusji będą bezcenne!

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.