dr Katarzyna Sztop-Rutkowska
Fundacja SocLabJoanna Suchomska
Pracownia Zrównoważonego RozwojuPiotr Drygała
pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. społeczeństwa obywatelskiegosesja dyskusyjna
Podczas sesji powrócimy do klasycznego modelu drabiny partycypacji (stworzonego przez Sherry Arnstein w 1969 roku), który posłuży nam do dyskusji o granicach procesów wspólnego podejmowania decyzji i sposobów ich wdrażania. Zmierzymy się z dylematami: kiedy i czego nie konsultować, gdzie powinien zaczynać się i kończyć proces deliberacji, jak wdrażać postanowienia dialogu we współpracy bez wzniecania antagonistycznego aktywizmu.
Zaczniemy od postawienia kilku problemów związanych z poszczególnymi szczeblami partycypacji i ich konsekwencjami, np. czego nie warto konsultować czy jak realnie współdecydować o gminie. Sprawdzimy wspólnie, czy i w jaki sposób te problemy przejawiają się w prowadzonych przez nas procesach partycypacyjnych. Na zakończenie stworzymy listę najważniejszych działań, o które możemy dbać i w łatwy sposób wdrażać, aby działania partycypacyjne były bardziej przejrzyste i prowadziły nas do adekwatnego projektowania działań.
Do udziału w sesji zapraszamy zarówno osoby, które mają doświadczenie w prowadzeniu działań partycypacyjnych i chciałyby uporządkować pojawiające się wokół nich dylematy oraz frustracje, jak i tych, którzy dopiero zaczynają. Dajemy przykład, że miks osób z urzędu i NGO jest najlepszy, dlatego zapraszamy chętnych do dyskusji z obu sektorów. Różne perspektywy w dyskusji będą bezcenne!