Wycieczka nad Pogorię III i do Parku Zielona

1. dzień
20 czerwca, poniedziałek
zbiórka godz. 17.45

Wycieczka nad Pogorię III i do Parku Zielona


Prowadzenie

Justyna Bassa

Stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska

Maksymilian Górka

Społecznik i były wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta

Formuła

spacer

Opis

Dąbrowski City Break – wypad na plażę i do puszczy

Dąbrowa Górnicza to miasto z bogatą historią przemysłową, co w znaczący sposób wpłynęło na jej architekturę i zagospodarowanie terenu. Przestrzenie służące niegdyś wydobyciu czy produkcji spełniają dziś funkcje rekreacyjne. Przykładami takich zmian są jeziora Pogoria (I, II, III oraz IV), które powstały na obszarze dawnych kopalni odkrywkowych. Teren, nieczynnej dziś, fabryki obrabiarek stał się postindustrialną przestrzenią służącą mieszkańcom jako miejsce spotkań, warsztatów i wydarzeń.

Dąbrowa Górnicza jest miastem, które rekultywuje i architektonicznie wykorzystuje obszary poprzemysłowe. Na przestrzeni lat, udało nam się z miejsc przesiąkniętych przemysłem, stworzyć pełne zieleni, przestrzenie rekreacyjne. Pozwalają one na odpoczynek od miejskiego zgiełku, nie tylko mieszkańcom naszego miasta, ale również wszystkim odwiedzającym.

Przykładami przekształceń, które cieszą się największą popularnością oraz stanowią punkty kluczowe wycieczki po Dąbrowie Górniczej, są:

  • Park Zielona – rozległy obiekt rekreacyjny, na terenie którego znajduje się: Centrum Sportów Letnich i Wodnych, plac zabaw, fontanna, kawiarnia oraz symbol miasta – bóbr.
  • Zbiornik Pogoria III – spełniający funkcje zarówno przyrodnicze, jak i krajobrazowe. Popularna trójka jest miejscem uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa oraz sportów wodnych. Wokół całego jeziora poprowadzona została ścieżka pieszo-rowerowa.

Miejsca te przyciągają dużą liczbę odwiedzających o każdej porze roku. Latem na ścieżkach i chodnikach można spotkać biegaczy, kolarzy, rolkarzy oraz rodziny spacerujące z dziećmi. Organizowane są zawody, maratony i inne wydarzenia sportowe oraz kulturalne – m.in. Muzyka nad wodą. Zimą natomiast odwiedzający nie rezygnują ze spacerów oraz biegania. Niską temperaturę jeziora Pogoria III wykorzystują w każdą niedzielę lokalne morsy.

Na spacer obowiązuje limit 30 osób, wszyscy chętni mogą zapisać się na spacer na recepcji w dniu 20 czerwca.

Plan wycieczki:
17.45 – zbiórka przy ławeczce Jimiego Hendrixa;
18.10 – odjazd autobusem (716) z przystanku ‘’Dąbrowa Górnicza Centrum’’ ze strony Parku im. gen. Józefa Hallera;
18.30 – zwiedzanie: Jezioro Pogoria III, Park Zielona;
20.07 – powrót autobusem (716) z przystanku ‘’Korzeniec Pogoria III’’;
20.20 – koniec wycieczki.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.