Różnorodność w procesach partycypacyjnych

1. dzień
20 czerwca, poniedziałek
13.45-15.15
sala C

Różnorodność w procesach partycypacyjnych


Prowadzenie

Ewa Stokłuska

Fundacja Edukacja dla Demokracji

Agata Urbanik

Pogotowie Facylitacyjne

Formuła

sesja dyskusyjna/wymiana doświadczeń

Opis

Partycypacja obywatelska to włączanie w podejmowanie decyzji o różnych sprawach publicznych. Ale czy większość działań partycypacyjnych jest faktycznie włączająca? Jak ma się do partycypacji zjawisko różnorodności społecznej i zasady równego traktowania? Gdzie są punkty styczne tych zagadnień i jak w praktyce można je łączyć? Czy to kwestia sposobu myślenia, czy raczej bardzo praktycznych rozwiązań i narzędzi? Czy fakt, że kolejne samorządy przyjmują różnego typu dokumentu dotyczące różnorodności i równego traktowania zmienia coś w podejściu do partycypacji?

Podczas sesji porozmawiamy o tym, jak można rozumieć zjawisko różnorodności społecznej i jak przekłada się ono na potrzeby różnych osób, których mogą dotyczyć procesy partycypacyjne. Przyjrzymy się też różnym rozumieniom „równego traktowania” i zastanowimy się, jak w praktyce można o nie dbać – na poziomie zapewniania dostępności, ale też uważności na potrzeby różnych osób i grup.

Materiały dodatkowe do poczytania przed sesją:

Gdański Model na Rzecz Równego Traktowania

Polityka różnorodności społecznej m.st. Warszawy

 

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.