Borys Martela
Obserwatorium Polityki Miejskiej, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, ekspert w tematyce partycypacjiPiotr Drygała
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. Społeczeństwa ObywateslkiegoSesja dyskusyjna poprzedzona prezentacją wyników badań
Minęły cztery lata od wprowadzenia przepisów krajowych dotyczycących budżetu obywatelskiego. Samorządy, które realizują ten mechanizm partycypacji muszą obecnie opierać się o przepisy ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Miasta na prawach powiatu są zobligowane do organizacji BO i przeznaczania na niego kwoty nie mniejszej niż 0,5% wydatków z ostatniego przedłożonego sprawozdania z wykonania budżetu.
Czy wprowadzenie tych przepisów wpłynęło na skalę występowania budżetów obywatelskich i sposób ich realizacji? Odpowiemy na to pytanie w oparciu o najnowsze dane dotyczące BO, które zebrało Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Nasza sesja będzie okazją do zorganizowania premiery raportu „Barometr budżetu obywatelskiego. Edycja 2021”, który zawiera m.in. informacje na temat skali występowania, sposobu działania BO, jak również nieprawidłowości prawnych, które pojawiły się w polskich miasta w ubiegłym roku.
Po prezentacji najnowszych danych porozmawiamy o tym, jak samorządy radzą sobie z obecnym stanem prawnym i jak te przepisy wpłynęły na funkcjonowanie BO. Pomyślimy również nad rozwiązaniami, które należałoby wprowadzić w przyszłości.
Sesja będzie interesująca zarówno dla osób chcących zdobyć więcej informacji na temat aktualnej kondycji BO, ale również dla zaawansowanych uczestników Forum, którym leży na sercu dalszy rozwój budżetu obywatelskiego. Liczymy, że dyskusja pozwoli na zebrania głosów typowo eksperckich, które pozwolą na wskazanie kierunków zmian krajowych przepisów dotyczących BO.
Ta sesja będzie transmitowana.
Do pobrania: