Partycypacja w praktyce – level hard

1. dzień
20 czerwca, poniedziałek
12.00-12.45
sala A

Partycypacja w praktyce - level hard


Prowadzenie

Kuba Wygnański

Fundacja Stocznia

Edwin Bendyk

Fundacja Batorego

Ołeh Lewczenko

Ogólnoukraińska Organizacja Pozarządowa Sieć Obywatelska „Opora"

Agnieszka Lichnerowicz

Radio TOK FM

Opis

Od lat spotykamy się, żeby rozmawiać o praktyce partycypacji obywatelskiej. Co jednak w istocie oznacza praktyka i praktykowanie partycypacji? Są takie momenty, kiedy chodzi o więcej niż słowa a właściwie w ogóle są one niepotrzebne, bo liczy się konkretne działanie. 

W ostatnich miesiącach okazało się, że choć często jako społeczeństwo miewamy problemy z partycypacją rozumianą jako wyrażanie opinii i doświadczamy swoistej obywatelskiej apatii, to mimo wszystko sprawdziliśmy się w działaniu – w obywatelskim pospolitym ruszeniu. Nie chodzi jednak o przeciwstawienie gadania i działania (obydwa są przecież ważne), ale o to, czy jedno wspomaga drugie. Oczywiście z punktu widzenia tych, którym trzeba pomóc ta czynna, praktyczna, szczodra pomoc była ważniejsza. Z dostępnych danych wynika że około 10% Polaków gościło u siebie uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy. Spróbujmy jeszcze bez dystansu spojrzeć na to skąd to się wzięło (dość chyba niespodziewanie) i co zrobić, żeby z nas nie wyparowało. 

Porozmawiamy też o tym co dzieje się w Ukrainie. Naszym gościem – nie po raz pierwszy – będzie Oleh Levchenko z ukraińskiej organizacji Opora. Tym razem – z oczywistych powodów nie będzie go jednak z nami na miejscu, ale będzie łączył się „stamtąd”. Gdy poprosiliśmy go o rozmowę, zasugerował, żeby porozmawiać o nadziei. I to pomimo że Mariupol i część innych miast wschodniej Ukrainy leżą całkowicie w gruzach. Oleh chce razem z nami pomarzyć o tym, że kiedyś Mariupol z gruzów powstanie i o tym, jak nie tyle i nie tylko odbudować to miasto, ale zbudować je na nowo, w sposób, który wykracza poza projekt architektoniczny i oddaje też emocje samych mieszkańców. Jakkolwiek nieadekwatnie to zabrzmi chciałby, żeby ów projekt odbudowy i sama odbudowa prowadzone były partycypacyjnie. To miasto obok innych jest już symbolem grozy wojny i oporu jego obrońców. Trzeba jednak, żeby w przyszłości było także symbolem nadziei.   

W rozmowie  weźmie też udział Agnieszka Lichnerowicz, która przez długi czas relacjonowała w radiu TOK FM zdarzenia wojenne bezpośrednio z Ukrainy oraz Edwin Bendyk z Fundacji Batorego.

Spotkanie będzie transmitowane na profilu Forum Praktyków Partycypacji.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.