Kuba Wygnański
Fundacja StoczniaEdwin Bendyk
Fundacja BatoregoOłeh Lewczenko
Ogólnoukraińska Organizacja Pozarządowa Sieć Obywatelska „Opora"Agnieszka Lichnerowicz
Radio TOK FM
Od lat spotykamy się, żeby rozmawiać o praktyce partycypacji obywatelskiej. Co jednak w istocie oznacza praktyka i praktykowanie partycypacji? Są takie momenty, kiedy chodzi o więcej niż słowa a właściwie w ogóle są one niepotrzebne, bo liczy się konkretne działanie.
W ostatnich miesiącach okazało się, że choć często jako społeczeństwo miewamy problemy z partycypacją rozumianą jako wyrażanie opinii i doświadczamy swoistej obywatelskiej apatii, to mimo wszystko sprawdziliśmy się w działaniu – w obywatelskim pospolitym ruszeniu. Nie chodzi jednak o przeciwstawienie gadania i działania (obydwa są przecież ważne), ale o to, czy jedno wspomaga drugie. Oczywiście z punktu widzenia tych, którym trzeba pomóc ta czynna, praktyczna, szczodra pomoc była ważniejsza. Z dostępnych danych wynika że około 10% Polaków gościło u siebie uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy. Spróbujmy jeszcze bez dystansu spojrzeć na to skąd to się wzięło (dość chyba niespodziewanie) i co zrobić, żeby z nas nie wyparowało.
Porozmawiamy też o tym co dzieje się w Ukrainie. Naszym gościem – nie po raz pierwszy – będzie Oleh Levchenko z ukraińskiej organizacji Opora. Tym razem – z oczywistych powodów nie będzie go jednak z nami na miejscu, ale będzie łączył się „stamtąd”. Gdy poprosiliśmy go o rozmowę, zasugerował, żeby porozmawiać o nadziei. I to pomimo że Mariupol i część innych miast wschodniej Ukrainy leżą całkowicie w gruzach. Oleh chce razem z nami pomarzyć o tym, że kiedyś Mariupol z gruzów powstanie i o tym, jak nie tyle i nie tylko odbudować to miasto, ale zbudować je na nowo, w sposób, który wykracza poza projekt architektoniczny i oddaje też emocje samych mieszkańców. Jakkolwiek nieadekwatnie to zabrzmi chciałby, żeby ów projekt odbudowy i sama odbudowa prowadzone były partycypacyjnie. To miasto obok innych jest już symbolem grozy wojny i oporu jego obrońców. Trzeba jednak, żeby w przyszłości było także symbolem nadziei.
W rozmowie weźmie też udział Agnieszka Lichnerowicz, która przez długi czas relacjonowała w radiu TOK FM zdarzenia wojenne bezpośrednio z Ukrainy oraz Edwin Bendyk z Fundacji Batorego.
Spotkanie będzie transmitowane na profilu Forum Praktyków Partycypacji.