Nowinki w świecie partycypacji

2. dzień
21 czerwca, wtorek
9.30-10.30
sala G

Nowinki w świecie partycypacji


Prowadzenie

Mateusz Wojcieszak

Fundacja Pole Dialogu

Paweł Zalewski

Fundacja Pole Dialogu

Formuła

sesja śniadaniowa

Opis

Bezkrytyczne ściąganie narzędzi i projektów z innych państw nie jest dobrym pomysłem – nie bierze pod uwagę lokalnego kontekstu, różnic w kulturze politycznej i dojrzałości demokracji. Podczas tej sesji nie będziemy jednak przepisywać na kolanie praktyk zagranicznych praktyków i praktyczek, ale poznamy je, zainspirujemy się i zastanowimy, jakie wyzwania mogłyby one napotkać w Polsce. Celowo chcemy na zagraniczne przykłady spojrzeć z lotu ptaka, bez właścicieli tych procesów, żeby się zainspirować i sprawdzić czy te metody, projekty mogłyby sprawdzić się w Polsce. Część z nich na poziomie deklaratywnym odpowiada na wyzwania, które znamy z Polski np. wysoki koszt metod deliberacyjnych jak panele obywatelskie (niedostępne dla średnich i małych miast w Polsce).

Podczas sesji poznamy podstawowe informacje o nowych (1-2 lata daty ważności) procesach partycypacyjnych prowadzonych przez zagraniczne organizacje (np. Involve i Shared Future z Wielkiej Brytanii, Participatory Governance Initiative i Participatory Budgeting Project ze Stanów Zjednoczonych). Będą to m.in. przykłady realizacji sądów obywatelskich, procesów partycypacyjnych prowadzonych przez publiczną służbę zdrowia (brytyjski NFZ – NHS) czy spacery gospodarskie burmistrzów (listening tours).

Po każdym przykładzie rozpoczniemy krótką dyskusję o mocnych i słabych stronach poznanej metody i zadamy sobie pytanie, jak można wykorzystać to podejście w Polsce.

Sesja dla osób głodnych inspiracji z poziomu metody i projektów, którzy szukają pomysłów na nowe działania w swoich organizacjach, instytucjach i miastach.

Nie jest wymagana znajomość zagadnień partycypacji.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.