Mateusz Wojcieszak
Fundacja Pole DialoguPaweł Zalewski
Fundacja Pole Dialogusesja śniadaniowa
Bezkrytyczne ściąganie narzędzi i projektów z innych państw nie jest dobrym pomysłem – nie bierze pod uwagę lokalnego kontekstu, różnic w kulturze politycznej i dojrzałości demokracji. Podczas tej sesji nie będziemy jednak przepisywać na kolanie praktyk zagranicznych praktyków i praktyczek, ale poznamy je, zainspirujemy się i zastanowimy, jakie wyzwania mogłyby one napotkać w Polsce. Celowo chcemy na zagraniczne przykłady spojrzeć z lotu ptaka, bez właścicieli tych procesów, żeby się zainspirować i sprawdzić czy te metody, projekty mogłyby sprawdzić się w Polsce. Część z nich na poziomie deklaratywnym odpowiada na wyzwania, które znamy z Polski np. wysoki koszt metod deliberacyjnych jak panele obywatelskie (niedostępne dla średnich i małych miast w Polsce).
Podczas sesji poznamy podstawowe informacje o nowych (1-2 lata daty ważności) procesach partycypacyjnych prowadzonych przez zagraniczne organizacje (np. Involve i Shared Future z Wielkiej Brytanii, Participatory Governance Initiative i Participatory Budgeting Project ze Stanów Zjednoczonych). Będą to m.in. przykłady realizacji sądów obywatelskich, procesów partycypacyjnych prowadzonych przez publiczną służbę zdrowia (brytyjski NFZ – NHS) czy spacery gospodarskie burmistrzów (listening tours).
Po każdym przykładzie rozpoczniemy krótką dyskusję o mocnych i słabych stronach poznanej metody i zadamy sobie pytanie, jak można wykorzystać to podejście w Polsce.
Sesja dla osób głodnych inspiracji z poziomu metody i projektów, którzy szukają pomysłów na nowe działania w swoich organizacjach, instytucjach i miastach.
Nie jest wymagana znajomość zagadnień partycypacji.