Konsultowanie dokumentów – dlaczego to takie trudne?

2. dzień
21 czerwca, wtorek
12.30–14.00
sala E

Konsultowanie dokumentów – dlaczego to takie trudne?


Prowadzenie

Justyna Piwko

Centrum Komunikacji Społecznej UM Warszawa

Wystąpienia

Ewa Wasilewska-Wójcik

Biuro Partycypacji Społecznej, UM Lublin

Anna Kurianowicz

Pronobis Studio

Wojciech Kacperski

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, UM Warszawa

Przemysław Górski

Biuro Aktywności Miejskiej, UM Łódź

Formuła

sesja dyskusyjna i wymiana doświadczeń

Opis

Konsultacje dokumentów wciąż nastręczają sporo trudności. Wiele przykładów z Polski dotyczy dokumentów już przygotowanych, w których mieszkańcy i mieszkanki nie mają pola do uwag i swoich pomysłów, a zasięg ich wpływu jest minimalny. Z kolei konsultacje, w których mieszkańcy są włączani od tak zwanej „pustej kartki”, to długie miesiące spotkań, uzgodnień, poprawek i koszty. Czy jest na to jakiś złoty środek? Czym są dobre konsultacje dokumentów? O czym pamiętać, przygotowując się do nich? Czego można spodziewać się w trakcie? I czy da się przewidzieć wszystko? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w eksperckim gronie.

Sesja podzielona będzie na dwie części: w pierwszej zaproszeni goście przedstawią swoje doświadczenia z konsultowaniu dokumentów. Ewa Wasilewska-Wójcik opowie o konsultacjach Strategii 2030 w Lublinie, Anna Kurianowicz przedstawi proces tworzenia z mieszkańcami Strategii „Gliwice2040”, Przemek Górski opisze konsultacje polityki mieszkaniowej w Łodzi zaś Wojciech Kacperski przybliży konsultacje uchwały krajobrazowej w Warszawie.

W drugiej części wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami porozmawiamy o ich doświadczeniach w pracy nad dokumentami wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami, zastanowimy się dlaczego tak trudno zrobić dobre konsultacje dokumentów i postaramy się odpowiedzieć na pytania postawione powyżej.

Sesja jest zarówno dla osób, które mają doświadczenie w konsultowaniu dokumentów i chciałyby się nim podzielić, jak i dla osób, które do takich konsultacji się przymierzają i mają w związku z tym sporo pytań.

Ta sesja będzie transmitowana.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.