Konsultacje społeczne, czyli kolacja na cztery ręce – z urzędu i NGO

2. dzień
21 czerwca, wtorek
10.45-12.15
sala A

Konsultacje społeczne, czyli kolacja na cztery ręce – z urzędu i NGO


Prowadzenie

Tadeusz Mincer

Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Krzysztof Ziental

Urząd Miejski Wrocławia

Formuła

sesja szkoleniowa

Opis

Konsultacje społeczne to przede wszystkim możliwość, którą daje ustawa o samorządzie gminnym. W praktyce to jednak powinność. Wiele decyzji trudno dziś podjąć zza przysłowiowego biurka. Na przykład urzędnik_czka czy architekt_ka często dziś nie wie kto mieszka przy konkretnym podwórku, bo meldunki nie oddają rzeczywistości.

Z drugiej strony konsultacje społeczne to rozmowa z inwestorem, ale zbiorowym. Podobnie jak przy budowie domu projektant_ka omawia z przyszłym użytkownikiem jego potrzeby, tak i tutaj wypadałoby się dowiedzieć o nich. Jak jednak ogarnąć potrzeby różnych osób, niejednokrotnie sprzeczne ze sobą?

Odpowiedzią na to wydają się konsultacje prowadzone w duchu dialogu i szerokiego rozpoznania sprawy i jej uwarunkowań. To współpraca nie tylko jednostki merytorycznej zlecającej projekt wspomnianego podwórka, ale też innych jednostek gminy, a przede wszystkim sektora samorządowego z pozarządowym. Łączenie tych sektorów to największy walor, o którym chcemy opowiedzieć. Tak jak bowiem bez konsultacji nie ma projektowania szytego na miarę mieszkańców_nek, tak bez łączenia obu sektorów można nie doświadczyć pełnego spektrum wiedzy, potrzebnego do podjęcia decyzji.

Dla organizacji pozarządowych udział w konsultacjach, nie jako uczestnik, ale jako współorganizator, to wyzwanie, ale i szansa. W ten sposób organizacje realizują swoją misję i wzmacniają wizerunek instytucji współodpowiedzialnej za jakość dialogu społecznego.

We Wrocławiu udaje nam się budować model współpracy NGO z urzędem już od kilku lat. Dorobiliśmy się nie tylko doświadczenia, lecz także gotowych przepisów na postępowanie w różnych fazach – planowania, realizowania, podsumowania. Dzięki temu nasza konsultacyjna „kolacja” coraz częściej przynosi nie tylko sytość, ale staje się też ucztą!

Sesja będzie miała charakter szkolenia – trochę opowiemy, dużo pokażemy. Spróbujemy się także w krótkim warsztacie zmierzyć z rafami konsultacyjnymi, jak i przejść etap planowania konsultacji z wykorzystaniem narzędzia, które stosujemy, jakim jest plan konsultacji.

Sesję kierujemy do wszystkich, którzy chcieliby, a bali się lub czuli, że nie potrafią oraz tym, którzy organizowali już konsultacje, ale chcą się wymienić nowymi doświadczeniami.

Materiały do poczytania przed sesją:

www.wroclaw.pl/konsultacje

www.konsultacjespoleczne.feps.pl

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.