Jak robić partycypację w miastach wielokulturowych?

2. dzień
21 czerwca, wtorek
12.30–14.00
sala C

Jak robić partycypację w miastach wielokulturowych?


Prowadzenie

Dobrosława Korczyńska-Partyka

Laboratorium Innowacji Społecznych, Gdynia

Tadeusz Mincer

Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich, Wrocław

Formuła

sesja warsztatowo-dyskusyjna

Opis

Sesja będzie dotyczyć możliwych kierunków rozwoju partycypacji osób z doświadczeniem migracji międzynarodowej w Polsce. Zwiększająca się co rok liczba takich osób w naszym kraju (w tym spowodowany wojną w Ukrainie gwałtowny wzrost migrantów i migrantek) wymusza pytanie o możliwe zaangażowanie ich w procesy polityczne i społeczne – również na szczeblu lokalnym.

Sesja składać się będzie z dwóch części. W pierwszej zaproszeni goście opowiedzą o swoich doświadczeniach:

Dobrosława Korczyńska-Partyka podzieli się doświadczeniem lokalnych centrów aktywności, które można potraktować jako przestrzenie wymiany kulturowej i wyzwań związanych z uczeniem się w nich różnych „języków” coraz bardziej wielokulturowej społeczności lokalnej.

Tadeusz Mincer opowie o realizowanym we Wrocławiu projekcie, mającym na celu włączanie migrantów i migrantek w procesy partycypacyjne, takie jak konsultacje społeczne czy budżet obywatelski.

Zaprosiliśmy też osoby, które od wielu lat zajmują się angażowaniem migrantek i migrantów w sprawy publiczne.

W drugiej części chcemy, wspólnie z wszystkimi uczestniczkami i uczestnikami, przedyskutować pomysły na aktywizację migrantek i migrantów na podstawie konkretnego przykładu – angażowania w budżecie obywatelskim. Chcemy zebrać pomysły i zastanowić się nad potencjalnymi trudnościami. Zależy nam na wypracowaniu rozwiązań na przyszłość, które każda i każdy z nas będzie mógł wdrażać w swoich miastach.

Materiały dodatkowe do poczytania przed sesją:

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.