Inny pomysł na demokrację w praktyce – czy to się nam uda? Case study: Narada obywatelska o kosztach energii.

2. dzień
21 czerwca, wtorek
9.30-10.30
sala E

Inny pomysł na demokrację w praktyce – czy to się nam uda? Case study: Narada obywatelska o kosztach energii.


Prowadzenie

Maria Belina Brzozowska

Fundacja Stocznia

Wystąpienia

Jakub Wygnański

Fundacja Stocznia

Piotr Masłowski

Zastępca Prezydenta Miasta, Urząd Miasta Rybnika

Formuła

spotkanie śniadaniowe

Opis

W 2021 roku podczas otwarcia ostatniego FPP, Kuba Wygnański wraz z Jackiej Cichockim rozmawiali o nowej koncepcji przeprowadzania rozmowy w całej Polsce celem wypracowania umowy społecznej dotyczącej ważnego dla obywateli tematu, problemu, wyzwania. Rozmowy w której mają się spotkać eksperci i ekspertki, obywatele i obywatelki oraz politycy i rządzący. Dziś Fundacja Stocznia testuje model „demokracji wysiłkowej” i widzimy, że podjęcie proponowanej rozmowy jest możliwe – jesteśmy w trakcie realizowania jej. Nie wiemy jeszcze na czym ona się skończy – o tym opowiemy zapewne za rok 😊 – ale wierzymy, że prowadzony przez nas proces ma sens. Temat rozmowy obecnie toczącej się w Polsce przy naszym wsparciu to zjawisko ubóstwa energetycznego i rozwiązania dla tego problemu. Opowiemy od czego się zaczęło, jak wyglądały przygotowania do realizacji procesu, jak myślimy o partnerach projektu, uczestnikach narad i adresatach wypracowanego katalogu rozwiązań. Opowieść zakończymy na zaplanowanym na jesień I Ogólnopolskim Panelu Obywatelskim. To będzie nie lada wyzwanie, o którym Wam chętnie opowiemy.

Ta sesja będzie transmitowana.

Materiały do poczytania przed sesją:

Inny pomysł na demokrację – analiza Kuby Wygnańskiego – Fundacja Stocznia (Laboratorium „WIĘŹ”)

www.naradaoenergii.pl – główna strona projektu Narada obywatelska o kosztach energii

Narada obywatelska o kosztach energii (naradaoenergii.pl) – Narada obywatelska o kosztach energii – Jak można się w nią włączyć i o czym będziemy rozmawiać? (podręcznik o procesie i o problemie)

Wygnański dla rp.pl: Musimy sobie uświadomić, że energia jest bronią – Narada Obywatelska o Energii (naradaoenergii.pl) – wywiad Kuby Wygnańskiego dla Rzeczpospolitej (www.klimat.rp.pl

https://naradaoenergii.pl/narada-o-kosztach-energii-to-rozmowa-o-zdrowiu-kosztach-spolecznych-izolacji-i-wykluczeniu/ (wywiad Stoczni dla ngo.pl)

 

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.