„Dzieci są za małe i się nie znają” – dlaczego odbieramy im prawo do decydowania o mieście?

2. dzień
21 czerwca, wtorek
9.30-10.30
sala C

„Dzieci są za małe i się nie znają” – dlaczego odbieramy im prawo do decydowania o mieście?


Prowadzenie

Olga Zuchora

Jarosław Ogrodowski

Formuła

spotkanie śniadaniowe

Opis

Jeszcze dekadę temu o partycypacji społecznej mówiło się głównie w kontekście osób dorosłych. Obecnie z wiekiem schodzimy coraz niżej – angażujemy uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych, czasami szkół podstawowych, a jeszcze rzadziej dzieci w wieku przedszkolnym czy żłobkowym. Im niższy wiek dziecka, tym bardziej boimy się, że dzieci podejmą decyzje nieodpowiednie lub złe z naszego punktu widzenia. Budżet obywatelski dopuszcza partycypację bez względu na wiek, a nowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym obniży wiek uczestniczek i uczestników procesów konsultacyjnych planów miejscowych do 13 lat. Dlaczego godzimy się na takie rozbieżności i odgórnie odbieramy dzieciom prawo do własnego głosu na tematy, które mogą być dla nich istotne?

W trakcie sesji śniadaniowej chcielibyśmy z Wami porozmawiać o tym jak Wy sobie radzicie z włączaniem najmłodszych, jakie bariery napotykacie na drodze i co możemy wspólnie zrobić by je przełamać, tak aby nie odbierać dzieciom prawa do decydowania o mieście.

 

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.