Aktywizacja młodzieży przez NGOsy i samorządy – rozwiązanie dla wyludniających się miast i gmin?

2. dzień
21 czerwca, wtorek
12.30–14.00
sala A

Aktywizacja młodzieży przez NGOsy i samorządy – rozwiązanie dla wyludniających się miast i gmin?


Prowadzenie

Olga Napiontek

Fundacja Civis Polonus

Wystąpienia

Aleksandra Borzęcka

Fundację Strefa Dorastania, była młodzieżowa radna Lublina

Dorota Kamińska

I Zastępca Burmistrza Miasta Iławy

Formuła

sesja warsztatowa

Opis

Wiele polskich gmin i miast boryka się z problemem migracji młodych – za granicę, do większych miejscowości w tym samym województwie, do innych regionów Polski. Proces ten można ograniczyć, jeśli będziemy włączać młodych w życie lokalnych społeczności (np. tworzenie oferty kulturalnej, sportowej czy szeroko pojętej oferty działań adresowanych do młodzieży), zanim zdecydują się na wyjazd na stałe z rodzinnych stron. Rozwijanie w młodych obywatel(k)ach poczucia wpływu na lokalne sprawy sprawia, że czują się bardziej związani z miejscem, w którym wzrastali. Takie aktywizowanie młodzieży można najskuteczniej prowadzić poprzez partnerstwa samorządów i organizacji społecznych, których wiedza, zasoby i doświadczenia uzupełniają się.

Sesja składać się będzie z dwóch części:

  • krótkiego panelu ekspertek, które wprowadzą uczestników w problematykę,
  • części warsztatowej, w trakcie której zachęcimy uczestników do refleksji nad tym, co trzyma młodych i w ich społecznościach, a co ich wypycha; nad tym, kto może być ich sojusznikiem w pracy na rzecz i z młodzieżą, i nad tym, jakie działania możemy podjąć, aby włączyć młodych obywateli w lokalne sprawy publiczne, a tym samym uświadomić im, że rodzime strony są miejscem, z którym warto związać swoją przyszłość.

Sesja adresowana jest przede wszystkim do przedstawicieli i przedstawicielek samorządów i organizacji społecznych. Nie jest wymaga wcześniejszej znajomość tematu, a raczej chęci wprowadzania zmian w lokalnych społecznościach!

Materiały dodatkowe do przeczytania przed sesją

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.