Jan Chrzan
Fundacja na Rzecz Studiów EuropejskichTadeusz Mincer
Fundacja na Rzecz Studiów Europejskichsesja wymiany doświadczeń
W listopadzie i grudniu 2023 roku organizowaliśmy naradę obywatelską dotyczącą strefy czystego transportu we Wrocławiu. Był to drugi etap konsultacji dotyczący tego kontrowersyjnego tematu. Zdecydowaliśmy się na formę narady, bo uważaliśmy, że w przypadku tak skomplikowanych zagadnień warto sięgnąć po metodę pozwalającą na większy namysł i pogłębioną dyskusję.
Sam temat narady wywołał spodziewane duże kontrowersje, również forma była kwestionowana i to w dość burzliwy sposób.
Spotkaniom w ramach narady za każdym razem towarzyszyła głośna manifestacja, musieliśmy być ochraniani przez policję i straż miejską. W naszych głowach powstało pytanie, czy w takich warunkach partycypacja w ogóle ma sens. Zawsze zależało nam na stworzeniu ram do rzeczowej dyskusji, podczas której nikt nie będzie wykluczony. Czy warunki, w których przyszło nam pracować, rzeczywiście były dogodnymi okolicznościami do rozmowy? Może należało się wycofać, zrobić krok w tył?
Z drugiej strony w przyszłości czeka nas, jak społeczeństwo, wiele trudnych i niepopularnych decyzji, które związane będą z wprowadzaniem ograniczeń w różnych obszarach naszego życia. Decyzje te trzeba będzie podejmować i partycypacja powinna wspierać ten proces. Jeżeli nie przećwiczymy się w trudnych rozmowach już teraz, to kiedy?
Podczas sesji opowiemy o tym, jak zaprojektowaliśmy i przeprowadziliśmy wrocławską naradę obywatelską o strefie czystego transportu, w tym:
Przeprowadziliśmy ewaluację narady, zorganizowaliśmy też spotkania z głównymi interesariusz(k)ami. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem i zaprosić do wspólnej dyskusji. Jest to sesja dla osób mających już pewne doświadczenie w partycypacji – tych, które zmierzyły się z formą narady obywatelskiej lub planują ją zorganizować.
Wszelkie materiały opisujące przebieg narady znajdują się na stronie.