Chcemy więcej partycypacji! Wypracujmy postulaty społeczności praktyków i praktyczek partycypacji do rządu

1. dzień, 18 marca,
16.00–17.30
sala A1

Chcemy więcej partycypacji! Wypracujmy postulaty społeczności praktyków i praktyczek partycypacji do rządu


Prowadzenie

Mateusz Wojcieszak

Fundacja Pole Dialogu

Agnieszka Pędzich

Fundacja Pole Dialogu

Joanna Mędrzecka-Stefańska

Fundacja Think Tank Miasto

Anna Petroff-Skiba

Fundacja Think Tank Miasto

Anna Wieczorek

Fundacja Think Tank Miasto

Formuła

sesja dyskusyjna

Opis sesji

Wielu z nas marzyło się, żeby na Forum był obecny element związany z wypracowaniem wspólnych postulatów środowiska praktyków i praktyczek w zakresie partycypacji. Tym bardziej, że wszyscy czujemy “okno możliwości”, które się otwiera (lub już dawno otworzyło) – zmiana rządów w Polsce i zbliżające się wielkimi krokami wybory samorządowe. Takie momenty są idealne do działania na rzecz zmiany, ale czy mamy pomysł, czym ta zmiana ma być w naszym świecie partycypacji i demokracji lokalnej?

Na pewno nasza branża jest jedną z najprężniej usieciowanych w III sektorze, także dzięki roli Forum Praktyków Partycypacji. Wymieniamy się dobrymi praktykami, ale czy mamy wspólne poglądy na to, co w Polsce powinno się zmienić w zakresie wspierania partycypacji obywatelskiej? Podczas tej sesji chcemy to sprawdzić i wypracować wspólnie postulaty do rządu o wzmocnieniu partycypacji na szczeblu lokalnym i/lub krajowym.

Chcemy zająć się rekomendacjami związanymi stricte z partycypacją obywatelską, którą rozumiemy jako branie udziału obywateli i obywatelek w podejmowaniu decyzji w sprawach publicznych. Wiemy, że toczą się inne procesy rzecznicze wokół zagadnień bliżej związanych z lepszą reprezentacją sektora organizacji pozarządowych w dialogu obywatelskim czy rozwoju edukacji obywatelskiej, dlatego czujemy potrzebę zajęcia się wyłącznie tematem partycypacji. W końcu jesteśmy praktykami i praktyczkami partycypacji.

Inspirujemy się innymi, podobnymi procesami wyrosłymi z aktywności organizacji społecznych, jak choćby „SOS dla Edukacji” czy „Mamy pomysł na Polskę„.

Przed sesją na Forum zaprosiliśmy do wstępnych przygotowań i dyskusji osoby reprezentujące partnerów Forum Praktyków Partycypacji. Wspólnie z nimi omówiliśmy pożądany poziom postulatów oraz pierwsze pomysły na rekomendacje. Początek spotkania będzie przeznaczony na przedstawienie efektów pracy tej grupy. Dalej będziemy mogli porozmawiać o wstępnych propozycjach postulatów, zastanowić się nad brakami i dalszymi krokami.

W drugim dniu Forum chcemy zebrać podpisy pod postulatami społeczności zgromadzonej wokół Forum Praktyków Partycypacji, a po jego zakończeniu postulaty przekażemy w imieniu podpisanych odpowiednim władzom.

Do udziału w sesji zachęcamy szczególnie osoby z zacięciem rzeczniczym i przemyśleniami na temat systemowych rozwiązań w zakresie partycypacji obywatelskiej.

Informacja o plikach cookies
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.