Sylwia Betlej
Urząd Miejski w GdańskuEwa Wasilewska-Wójcik
Urząd Miasta LublinKrzysztof Ziental
Urząd Miejski Wrocławiasesja dyskusyjna
„Kanon Lokalnych Konsultacji Społecznych” FISE oraz „Siedem Zasad Konsultacji” Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji są jak biblia dla osób zajmujących się partycypacją społeczną. Dla wielu z nas były podstawową, pierwszą lekturą, gdy zaczynaliśmy prowadzić konsultacje, wprowadzaliśmy uchwały o konsultacjach i regulaminy procesów partycypacyjnych. Czas jednak pokazał, że akty prawne to jedno, a życie to drugie… Z drugiej strony mamy za sobą proces z budżetem obywatelskim, w którym „władza wiedziała lepiej” i wprowadziła przepisy mające uregulować te kwestie. Skończyło się, mówiąc eufemistycznie, na niedopasowaniu litery prawa do ducha partycypacji. Czy więc w ogóle potrzebujemy regulacji o konsultacjach społecznych szerszych niż artykuł 5a ustawy o samorządzie gminnym (może w formie ustawy o konsultacjach społecznych?)? Czy może jednak lokalne akty prawne są lepszym rozwiązaniem?
O tym wszystkim chcemy porozmawiać podczas sesji – czy macie w swoich miejscowościach uchwały lub regulaminy konsultacji; jakie kwestie są w nich zawarte i jak sprawdzają się w rzeczywistości; czy faktycznie różne procesy partycypacyjne, warsztaty, spotkania są prowadzone zgodnie z tymi aktami prawnymi; co dzieje się po procesie konsultacyjnym, czy warto zagospodarować także ten fragment rzeczywistości.
Przed sesją zróbcie sobie mały rachunek sumienia i zastanówcie się, czy akty prawne dotyczące konsultacji pomagają Wam w ich prowadzeniu, czy też nie (zanotujcie też, dlaczego tak/nie). Odpowiedzi na to pytanie, którymi podzielicie się podczas sesji, będą wskazówką dla tych, którzy dopiero chcą wprowadzić u siebie lokalne regulacje dotyczące konsultacji.