Agata Burlińska
Urząd Miasta Łodzidr Kamil Brzeziński
Uniwersytet Łódzkidr Agnieszka Rzeńca
Uniwersytet Łódzkisesja dyskusyjna
Obserwowalne konsekwencje zmian klimatu oraz identyfikowane zagrożenia środowiskowe w miastach (smog, miejska wyspa ciepła i in.) wymagają od władz lokalnych podjęcia działań mitygacyjnych i adaptacyjnych. Działania te coraz części opracowywane są wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami poprzez konsultacje społeczne. Przedsięwzięcia te, na potrzeby naszej sesji, nazywamy: partycypacyjną adaptacją miasta do zmiany klimatu.
Jedną z częściej wykorzystywanych technik włączających w projektowanie działań adaptacyjnych jest panel obywatelski. Największe polskie miasta zrealizowały przynajmniej jeden panel, którego tematyka dotyczyła kwestii środowiskowych. My również mieliśmy możliwość współrealizowania i obserwowania II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego, co skłoniło nas do pogłębionej refleksji nad doborem odpowiednich narzędzi i metod partycypacji społecznej mających na celu budowanie potencjału adaptacyjnego miast do zmian klimatu.
W trakcie naszego spotkania chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak powinna wyglądać i przebiegać partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu w polskich warunkach?
Zapraszamy do dyskusji oraz wymiany doświadczeń związanych z realizowaniem inicjatyw i działań partycypacyjnych w tym obszarze. W pierwszej kolejności chcielibyśmy podzielić się naszymi refleksjami z realizacji II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego, ale liczymy na owocną wymianę myśli, doświadczeń i inspiracji.