Tradycyjnie formuła wydarzenia dawała przestrzeń do rozmowy uczestników i uczestniczek oraz do wymiany doświadczeń między nimi. W programie znalazły się różnorodne tematy, m.in. o:
- skutecznym włączaniu do procesów partycypacyjnych grup wykluczonych,
- partycypacji obywatelskiej w małych miejscowościach,
- e-narzędziach służących konsultacjom społecznym,
- przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu,
- coraz bardziej popularnej w Polsce metodzie jaką są narady obywatelskie,
- ekonomii partycypacyjnej, partycypacyjnych badaniach ewaluacyjnych,
- partycypacji pracowników urzędów gmin i instytucji publicznych,
- budżetach obywatelskich w polskich samorządach po 4 latach przepisów krajowych regulujących ten mechanizm,
- tym, jak partycypacyjnie integrować uchodźców i imigrantów.
Wyraźnie zaakcentowanymi wątkami 9 FPP były kwestie związane z wykorzystaniem narzędzi partycypacyjnych do kształtowania rozwiązań związanych z wyzwaniami klimatycznymi i energetycznymi oraz namysł jak angażować młodzież w działania partycypacyjne i dlaczego to ważne. Podczas otwarcia Forum (Partycypacja w praktyce – level hard) przypomnieliśmy o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i jaką lekcję obywatelskiego zaangażowania daje nam społeczeństwo ukraińskie w czasie wojny. Kuba Wygnański przeprowadził rozmowę z Olehem Levchenko z ukraińskiej organizacji społecznej OPORA, Agnieszką Lichnerowicz, dziennikarką relacjonującą dla Radia TOK FM wydarzenia wojenne w Ukrainie, i Edwinem Bendykiem z Fundacji Batorego.Więcej szczegółów dotyczących programu wydarzenia znajduje się tu.
9 FPP było szczególne także ze względu na to, że było pierwszym odbywającym się fizycznie po dwóch latach forów on-line. W atmosferze wydarzenia wyraźnie czuliśmy powszechną radość uczestniczek i uczestników z możliwości bezpośrednich rozmów i spotkań. Dziękujemy za nie i za energię tego spotkania!