Miejsca aktywności lokalnej – przyszłość sąsiedzkiej partycypacji

Prowadzenie:

Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz i Aleksandar Ćirlić, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy

Termin:

2. dzień Forum (6 czerwca, wtorek), godz. 12.45-14.15

Miejsce:

piętro -1, sala F

Formuła:

wymiana doświadczeń

Opis:

Pomiędzy naszym miejscem pracy a domem istnieje przestrzeń do odpoczynku – spędzania czasu wolnego i budowania więzi z otoczeniem, czyli tzw. trzecie miejsce. Jak tworzyć i prowadzić takie miejsca, które jednocześnie są otwarte na pomysły i potrzeby społeczności lokalnej? Na przykładzie Warszawy postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Podczas spotkania zaprezentujemy modele tworzenia i prowadzenia stołecznych miejsc aktywności lokalnej (MAL-i), w tym w szczególności domów sąsiedzkich. Pozostawimy także przestrzeń na dyskusję o tym, czy i jak w innych miastach działają miejsca otwarte na lokalne działania mieszkańców.

Miejsca aktywności lokalnej w Warszawie to różnego typu miejsca (np. domy kultury, biblioteki, klubokawiarnie), które oprócz swojej codziennej działalności wspierają także lokalne pomysły i działania społeczne mieszkańców. Ideę MAL-u najpełniej realizują domy sąsiedzkie, których głównym celem jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka. Cała przestrzeń domów sąsiedzkich oddana jest wyłącznie na aktywność lokalną mieszkańców. Dom sąsiedzki nie ma odgórnie ustalonego programu zajęć – to pomysły mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych tworzą na bieżąco plan działania takiego miejsca. Więcej na stronie: http://inicjatywa.um.warszawa.pl/mal.

Na sesję zapraszamy przede wszystkim urzędników i pracowników instytucji, ale także przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywnych mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.