Otwarte miasta? Społeczność lokalna na rzecz różnorodności
Prowadzenie:
Inga Hajdarowicz, Zakład Usług Miejskich
Termin:
2. dzień Forum (6 czerwca, wtorek), godz. 9.30-10.30
Miejsce:
piętro -1, strefa E
Formuła:
spotkanie śniadaniowe
Opis:
Na przestrzeni ostatnich miesięcy wzrosła liczba ataków o podłożu rasistowskim. Ich ofiarami padają zarówno obywatele i obywatelki Polski, jak i osoby odwiedzające nasz kraj. Mowa nienawiści używana jest w przestrzeni publicznej i wirtualnej. Obcokrajowcy doświadczają przemocy fizycznej z powodu koloru skóry lub elementów ubioru sugerujących przynależność do określonej grupy.
Państwo polskie zamknęło granice dla uchodźców i uchodźczyń z Bliskiego Wschodu, jednak co roku przybywają setki osób z Czeczenii, Tadżykistanu czy Ukrainy, szukając bezpiecznego schronienia lub szans na lepsze życie. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast nie pozostają obojętni. Działają dziesiątki organizacji na rzecz różnorodności i wielokulturowości. W odpowiedzi na kryzys uchodźczy powstały oddolne inicjatywy obywatelskie na rzecz otwarcia granic dla osób potrzebujących nowego bezpiecznego miejsca do życia. Po bombardowaniach w Aleppo wiele samorządów ogłosiło gotowość przyjęcia syryjskich rodzin.
Zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i inicjatyw nieformalnych na sesję wymiany doświadczeń. Chcemy stworzyć przestrzeń na podzielenie się dotychczasowymi przedsięwzięciami, inicjatywami i pomysłami. Postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytania:
– Jak społeczności lokalne i samorządy powinny odpowiedzieć na rosnącą falę nienawiści i rasizmu?
– Jak włączać mieszkańców i mieszkanki miast do działań na rzecz różnorodności?
– Jak możemy dostosować istniejące usługi (np. w zakresie edukacji, służby zdrowia, dostępu do rynku pracy) do potrzeb migrantów i migrantek mieszkających w naszych miastach?
– Jak włączyć migrantki i migrantów do naszych społeczności lokalnych?