Partycypacja dwóch prędkości w urzędzie. Jak sobie z nią radzić?

Prowadzenie:

Anna Biernat, Centrum Komunikacji Społecznej, Urząd m.st. Warszawy

Termin:

2. dzień Forum (6 czerwca, wtorek), godz. 9.30-10.30

Miejsce:

piętro -1, sala B

Formuła: 

spotkanie śniadaniowe

Opis:

Jako osoby pracujące w obszarze partycypacji wspieramy procesy dialogu, które odbywają się w mieście. Często mierzymy się z wyzwaniem, że sam urząd nie jest gotowy do tego, by wchodzić w dialog z mieszkańcami lub innymi partnerami.

W Warszawie, poza Centrum Komunikacji Społecznej (CKS), w każdej z dzielnic i w większości biur działają lokalni koordynatorzy konsultacji. W strukturach miejskich pracuje grupa urzędników, która rozumie i wierzy w sens prowadzenia dialogu z mieszkańcami. Do tego włączanie mieszkańców we współdecydowanie jest oficjalną polityką miasta. Często zdarza się jednak, że na poziomie politycznym lub w tzw. komórkach merytorycznych ta wizja nie jest podzielana, a czasami wręcz kwestionowana. To powoduje opór i niechęć części urzędników do działania w taki sposób, co wiąże się z tym, że część procesów, w które mogliby być włączani mieszkańcy, nie odbywa się lub nie ma w nich elementów współdecydowania czy konsultowania.

Jak radzić sobie z taką sytuacją w tak dużym systemie, jakim jest samorząd i administracja lokalna? Czy jesteśmy Don Kichotami partycypacji, skazanymi na niepowodzenie? Jak sprawić, by idea partycypacji obywateli zakorzeniła się w urzędzie? Czy możemy jakoś systemowo zmieniać tę sytuację? W jaki sposób pracować, by przekonywać tych nieprzekonanych?

Podczas spotkania liczymy na wymianę doświadczeń urzędników samorządowych, którzy spotykają się z podobną sytuacją w swojej pracy. Jako CKS bardziej poszukujemy rozwiązań, niż podajemy gotowe, sprawdzone metody.

 

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.