Organizatorzy
Organizatorzy: Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej prowadzone przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Urząd Miasta Lublin.
Partnerzy Forum: Związek Miast Polskich, Fundacja Napraw Sobie Miasto, Fundacja Pole Dialogu, Fundacja SocLab, Fundacja Stabilo, Fundacja im. Stefana Batorego, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Stowarzyszenie Odblokuj, Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska, Engage Warsaw, Urząd Miasta Łodzi, Urząd m.st. Warszawy, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur i Fundacja Tu Obok.
Instytucje wspierające: Studio graficzne KOTBURY, Dorota Kostowska (dorotakostowska.pl), Lubelski Rower Miejski, Nextbike.
Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej (LPO) jest projektem prowadzonym od 2010 roku w Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” przy wsparciu m.in. Fundacji im. Stefana Batorego. Zespół LPO podejmuje działania na rzecz gromadzenia oraz wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z działaniami partycypacyjnymi wśród przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i wszystkich osób zainteresowanych tematem włączania obywateli we współdecydowanie o sprawach publicznych. Prowadzi portal www.partycypacjaobywatelska.pl i organizuje otwarte seminaria poświęcone różnym aspektom partycypacji.
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” powstała, aby rzetelnie i krytycznie opisywać wyzwania dotyczące życia społecznego w Polsce. Opracowuje i upowszechnia innowacyjne rozwiązania, które mogą pomóc sprostać tym wyzwaniom. Szuka ich, łącząc perspektywę badaczy-akademików i aktywistów społecznych oraz podejmując działania koncentrujące się wokół czterech kluczowych zagadnień: badań i ewaluacji, innowacji społecznych, partycypacji obywatelskiej oraz zbliżania wiedzy i praktyki.
Więcej informacji na stronie: www.stocznia.org.pl.
Urząd Miasta Lublin od lat rozwija w mieście różnorodne formy partycypacji obywatelskiej. W 2010 roku przyjęto procedury określające konsultacje społeczne oraz konsultacje z organizacjami pozarządowymi. Od tego czasu podejmowane są próby włączenia mieszkańców w procesy decyzyjne w istotnych kwestiach dotyczących rozwoju Lublina (m.in. sieci drogowej, transportu publicznego, rozwoju kultury oraz turystyki).
W 2014 roku uruchomiono w Lublinie budżet obywatelski, którego zasady oraz ich modyfikacja w 2015 roku zostały przygotowane w wyniku dyskusji z mieszkańcami i mieszkankami miasta. Lublin był zaangażowany w realizację projektu „Konsultacje z zasadami”, dążąc nie tylko do ulepszenia samych konsultacji, lecz także do budowy świadomości i kompetencji w tym zakresie zarówno wśród osób pracujących w administracji samorządowej, jak i wśród mieszkańców i mieszkanek.
Więcej na stronie: lublin.eu/mieszkancy/partycypacja.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to nowa, największa w tym regionie Europy instytucja kultury, która otworzyła swoje podwoje w maju 2016 roku. Nowoczesny gmach został zaprojektowany jako miejsce spotkań — spotkań z twórczością, z drugim człowiekiem, z sobą samym. Ma służyć jako przestrzeń do tworzenia i uczestniczenia w szeroko rozumianej kulturze. Ze względu na geopolityczne położenie, bogatą historię regionu, a także nowoczesną infrastrukturę budynku, instytucja wyrasta na prestiżowe miejsce spotkań Wschodu i Zachodu, przeszłości i przyszłości.
Obiekt Centrum Spotkania Kultur to blisko 25 tys. metrów kwadratowych przestrzeni wyposażonej w salę operową, sale koncertowe, salę baletową, przestrzenie wystawiennicze, kino, miejsca dedykowane kulturze fizycznej, designowi i modzie oraz relaksowi w bliskości z naturą na wielopoziomowych ogrodach na dachach.
Więcej informacji na stronie www.spotkaniakultur.com.