Zespół mentorski
W ramach programu „Debiuty w partycypacji” powstał zespół mentorski, który składa się z ekspertów i ekspertek z różnych organizacji społecznych z całej Polski specjalizujących się w partycypacji obywatelskiej. Wszystkich nas łączy długoletnie doświadczenie w partycypacji obywatelskiej i wiara w to, że trzeba poszerzać grono organizacji korzystających z narzędzi partycypacji w swoich działaniach.
Zespół mentorski wspiera organizacje biorące udział w programie w odpowiednim zaplanowaniu swojego działania partycypacyjnego.
Od 2014 r pracuje w Stoczni, od 2022 roku pełni funkcję dyrektorki ds. komunikacji i rozwoju instytucjonalnego. Z wykształcenia kulturoznawczyni (absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW). Od początku swojej pracy w organizacji zaangażowana w projekty związane z partycypacją obywatelską: od planowania i realizacji procesów partycypacyjnych, przez prowadzenie szkolenia na ten temat, aż po organizację wydarzeń sieciujących osób zajmujących się partycypacją w praktyce. Obecnie koordynuje projekt Przestrzeń Praktyków Partycypacji (jeden z projektów predefiniowanych realizowanych w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy). Jego celem jest wzmocnienie środowiska praktyków partycypacji obywatelskiej i upowszechnienie oraz rozwój partycypacji obywatelskiej w Polsce. Od kilku lat zajmuje się też koordynacją działań edukacyjnych zespołu Fundacji.
Więcej o Fundacji Stocznia: https://stocznia.org.pl/
Badaczka społeczna, trenerka i facylitatorka procesów partycypacyjnych. Współtwórczyni Lubelskiej Grupy Badawczej i realizowanych przez stowarzyszenie działań. Partycypacją społeczną zajmuje się od ponad 5 lat, ma doświadczenie zarówno w dużych i złożonych procesach konsultacji (panel obywatelski), jak i małych, oddolnych działaniach. Lubi poszukiwać najlepszej drogi dotarcia do mieszkańców i mieszkanek, stawia na dobre infromowanie i dialog oparty na szacunku i zainteresowaniu perspektywą drugiej osoby. Badawczo specjalizuje się w jakościowych metodach badawczych, ewaluacjach i diagnozach opartych na podejściu partycypacyjnym. Jako certyfikowana trenerka umiejętności miękkich poszukuje przestrzeni, w których może łączyć badania i konsultacje społeczne z technikami warsztatowymi. Od wielu lat związana z III sektorem. Pasjonatka podróży, swojej rodziny, tańca współczesnego i fotografii.
Doświadczenia w partycypacji to między innymi:
- szereg procesów konsultacyjnych realizowanych we współpracy z Urzędem Miasta Lublin dotyczących zarówno dokumentów, planów, jak i projektowania terenów zielonych, z użyciem form takich jak: spotkania konsultacyjne, spotkania w terenie, spacery badawcze, punkty mobilne, wywiady, warsztaty,
- realizacja konsultacji w ramach projektów społecznych, np. w projekcie Wolontariat lubelski,
- realizacja działań partycypacyjnych w gminach w ramach tworzenia strategii Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego i współpracy z Lokalnymi Grupami Działania,
- realizacja lubelskiego Panelu Obywatelskiego,
- działania diagnostyczne we współpracy z ośrodkami kultury (program Dom Kultury+) i bibliotekami (BLISKO) oraz w tworzeniu cyklu Map Sentymentalnych Lublina.
Więcej o Lubelskiej Grupie Badawczej: https://www.facebook.com/lgbadawcza/
Członek Zespołu Partycypacji Obywatelskiej w Fundacji Stocznia. Od lat zajmuje się projektami z obszaru partycypacji obywatelskiej, zarówno jako koordynator, jak również jako moderator, obserwator, inicjator i oczywiście uczestnik. Zajmował się m.in. oddolnymi działaniami w gminach Mazowsza na rzecz uwzględniania w politykach społecznych praw osób z niepełnosprawnościami, współtworzył standardy działań rad społecznych i doradczych dla instytucji samorządowych, animował środowiska uniwersytetów trzeciego wieku, czy współpracował z samorządami terytorialnymi wokół konsultacji społecznych dokumentów planistycznych. Ukończył nauki polityczne i filozofię.
Więcej o Fundacji Stocznia: www.stocznia.org.pl
Pełnomocnik Dyrektora ds. partycypacji w Wolskim Centrum Kultury. W instytucji jest odpowiedzialny za włączanie mieszkańców we współdecydowanie o kierunkach jej działania. Wspólnie z mieszkańcami stworzył i prowadzi kilka Miejsc Otwartych – Muzeum Szklanych Domów, Męską Szopę czy ogród społeczny. Z ramienia Fundacji Na Miejscu i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” realizował konsultacje społeczne dotyczące zmian w przestrzeni publicznej i tworzenia nowych instytucji kultury. Członek Sieci Latających Animatorów Kultury, w ramach której wspierał m.in. Rady Seniorów i Młodzieżowe Rady Dzielnicy
Więcej o Wolskim Centrum Kultury: https://wck-wola.pl/
Socjolog, trenerka, doświadczona koordynatorka projektów, prezes Fundacji SocLab. Prowadziła liczne szkolenia dla pracowników administracji publicznej, organizacji pozarządowych, młodzieży i seniorów oraz innych grup m.in. Akademię Konsultacji Publicznych dla pracowników ministerstw oraz opracowała kurs e-learningowy z. tego zakresu w ramach projektu realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (2019). Ekspertka ds. konsultacji społecznych, moderatorka kilkudziesięciu procesów konsultacji i partycypacji, w szczególności w zakresie budżetów partycypacyjnych, w tym szkolnych, planowania przestrzennego, rewitalizacji, tworzenia strategii i programów. Od 2019 roku koordynatorka regionalna ogólnopolskiej akcji Masz Głos. Autorka i współredaktorka publikacji „Partycypacja obywatelska decyzje bliższe ludziom”, poradnika „Przepis na udane konsultacje społeczne” oraz „Przewodnika po budżetach partycypacyjnych dla młodzieży”
Więcej o Fundacji SocLab: https://soclab.org.pl/
Z wykształcenia filozof i kulturoznawca, od 15 lat związany z organizacjami pozarządowymi, realizował projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne. Prowadzi wrocławską Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich, gdzie odpowiedzialny jest za planowanie i prowadzenie konsultacji społecznych. Działa na rzecz środowiska organizacji pozarządowych, był zaangażowany w przygotowanie i wdrażanie Strategii Rozwoju Współpracy Organizacji Pozarządowych z Gminą Wrocław i innych polityk miejskich. Działa na rzecz rozwoju Osiedla Psie Pole-Zawidawie.
Więcej o Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich: http://feps.pl/
Wiceprezeska zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu. Moderatorka warsztatów, facylitatorka procesów społecznych, badaczka.
W ciągu ostatnich działań PZR była mentorką nieformalnych grup mieszkańców w działaniach antysmogowych oraz inicjatyw na rzecz rzeki Wisły. Wspierała kilkanaście samorządów gminnych w przygotowaniu i przeprowadzeniu procesów konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym oraz instytucje kultury w angażowaniu lokalnych społeczności do współtworzenia działań kulturalnych.
Edukuje w zakresie przeprowadzania diagnoz lokalnych, procesów partycypacyjnych, angażowania społecznego. Jest członkinią Zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 oraz Toruńskiej Rady Kobiet. Z wykształcenia jest socjolożką, doktoryzuje się na Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Więcej o Pracownia Zrównoważonego Rozwoju: https://www.pzr.org.pl/
Fundator i prezes zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu. Specjalizuje się w procesach partycypacyjnych i konsultacyjnych. Jest trenerem i edukatorem partycypacji społecznej i obywatelskiej oraz doradcą w zakresie zrównoważonego rozwoju biznesu. W ciągu ostatnich kilku lat prowadził procesy partycypacyjne dotyczące planowania Centrum Kultury Fordon w Bydgoszczy, Domu Sąsiedzkiego w Kaliszu, budowy standardów zarządzania zielenią w Bydgoszczy czy polityki dostępności Teatru Baj Pomorski w Toruniu dla osób ze specjalnymi potrzebami. Wspierał kilkanaście samorządów gminnych w przygotowaniu i przeprowadzeniu procesów konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym. Pełnił rolę mentora lokalnych społeczności w całej Polsce w ramach 3 edycji akcji Masz Głos. Był członkiem pierwszej toruńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz ciał doradczych, gdzie współtworzył regulamin konsultacji społecznych i program współpracy z organizacjami pozarządowymi, w ramach Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.
Więcej o Pracownia Zrównoważonego Rozwoju: https://www.pzr.org.pl/
Członek zespołu Stoczni od 2013 roku. Związany z Zespołem Partycypacji Obywatelskiej, a okazjonalnie także zaangażowany w projekty badawcze oraz testowanie innowacji społecznych. Pasjonat działań lokalnych realizowanych w niewielkich społecznościach. Z wykształcenia historyk, od pewnego czasu także nauczyciel historii. Jeden z założycieli Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz, stowarzyszenia działającego na rzecz popularyzacji zrównoważonej turystyki oraz popularyzacji i ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Organizator i uczestnik wielu procesów konsultacyjnych i deliberacyjnych. Ostatnio – tworzenia wizji zagospodarowania Polanki Redłowskiej w Gdyni oraz cyklicznego forum w Szczekocinach.
Więcej o Fundacji Stocznia: https://stocznia.org.pl/
Prezes zarządu Fundacji Pole Dialogu, ukończone studia magisterskie na wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator i główny prowadzący działania merytoryczne w projektach dotyczących partycypacji w Fundacji Pole Dialogu, w tym Krakowski Panel Transportowy, Warszawski Panel Klimatyczny, Narady Obywatelskie o Klimacie, Raporty o stanie gmin, narady obywatelskie w Lublinie i Piastowie. Mocno zaangażowany w warszawski budżet partycypacyjny – koordynował działania edukacyjne dot. budżetu partycypacyjnego w szkołach na Targówku i we Włochach w ramach programu Edukacja o budżecie partycypacyjnym w szkołach. Ponadto tworzył projekt Szkolny Budżet Partycypacyjny, który Fundacja realizuje w tym roku już po raz 5. Zaangażowany w działania w organizacji zrzeszającej organizacje zajmujące się partycypacją na świecie: People Powered, prowadzi szkolenia z zakresu wykorzystywania narzędzi partycypacji społecznej podczas wydarzeń branżowych, w ramach People Powered oraz na zlecenie instytucji i gmin.
Więcej o Fundacji Pole Dialogu: https://poledialogu.org.pl/