Czy samorząd powinien finansować działania obywatelskie lub lokalne mieszkańców?
Prowadzenie:
Urszula Podurgiel, Stowarzyszenie Adelfi / Fundacja „Kocham Jaśka”
Goście:
Anna Bieliz, koordynatorka projektów, animatorka kultury i menadżerka kultury. Od 2017 r. koordynatorka Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 (od 2018 r. nazywanego Mikrograntami)
Joanna Kłunejko, koordynatorka projektów i badaczka społeczna. Od 2016 r. koordynuje Ełckie Centrum Obywatelskie STACJA oraz Miejski Program Regrantingowy „Ełk, tu działam”
Termin:
1. dzień Forum (11 czerwca, poniedziałek), godz. 15.45-17.45
Miejsce:
piętro 0, strefa E3
Formuła:
sesja dyskusyjna / sesja warsztatowa
Opis:
Aktywność i zaangażowanie społeczne mieszkańców rośnie. Zarówno grupy mieszkańców, jak i pojedyncze osoby bardzo często mają swój pomysł na to, jak mogłaby wyglądać ich najbliższa okolica oraz jakie działania kulturalne i aktywizujące mogłyby się w niej odbywać. Zgodnie z tym kierunkiem w samorządach pojawiły się różne programy, które tę aktywność mogą i mają wspierać. Na naszej sesji chcielibyśmy pokazać dobre praktyki takich działań i poddać dyskusji, na ile udaje się to samorządom w różnych częściach naszego kraju. Czy możliwe jest pogodzenie polityk publicznych z decentralizacją działań oraz jakie są kryteria sukcesu i porażki?
Podczas sesji pokażemy dwa przykłady wsparcia (merytorycznego i finansowego) różnych inicjatyw mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych. Wsparcie to świadczyła zarówno instytucja samorządowa, jak i pozarządowa. Będziemy mówili o celach tych działań oraz o ich zapleczu technicznym, organizacyjnym i prawnym.
Sesja skierowana jest do urzędników i przedstawicielom organizacji pozarządowych, którzy chcieliby poznać nowe możliwości w zarządzaniu angażującym społeczność oraz zaprojektować takie narzędzie u siebie.
Zobaczy prezentację o mikrograntach tutaj